APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - 19 Mayıs'ta Azerbaycan'daki program dönüşü, içinde İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bulunduğu helikopter, dağlık bir alanda düşmüş ve helikopterde bulunan 9 kişi yanarak can vermişti.

Bugün Reisi ve diğer devlet görevliler için Tahran'da cenaze namazı kılındı.

Cenaze namazını, İran Dini Lideri Ayetullah Hamaney kıldırdı.

MHP'den CHP'ye bayram ziyareti MHP'den CHP'ye bayram ziyareti

Tahran Üniversitesi'ndeki cenaze namazına on binlerce kişi katıldı.

Resmi tören düzenlendi

Tahran’da İran Uluslararası Konferans Merkezi Velencek’te düzenlenen merasimde taziyeler, Cumhurbaşkanlığı görevi geçici olarak kendisine tevdi edilen Birinci Yardımcı Muhammed Muhbir tarafından kabul edildi.

Resmi törene Yılmaz ve Fidan katıldı

Reisi ve diğer devlet görevlileri için resmi cenaze töreni düzenlendi.

Törene Türkiye'den de katılan isimler oldu. Resmi törene Türkiye'den Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan  katıldı.

Cevdet Yılmaz'dan taziye mesajı

İran Cumhurbaşkanı Vekili Muhammed Muhbir ve hükümet yetkililerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türk milletinin en derin taziye dileklerini sunarak, dayanışma duygularını ifade ettiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından bir taziye mesajı da yayınladı.

Yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

Elim kazanın hemen akabinde Türkiye olarak arama kurtarma faaliyetlerine verdiğimiz destekten dolayı, İran Cumhurbaşkanı Vekili Sayın Muhammed Muhbir, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve milletimize şükranlarını ifade etmişlerdir. Bu zor günlerde, İran hükümeti ve halkıyla dayanışmamızı en üst seviyede sürdürmeye devam edeceğiz. Komşumuz, dost ve kardeş İran halkına ve hükümetine tekrar başsağlığı diliyoruz.

Editör: Oğuzhan Arslan