APS HABER / PINAR ETCİ - 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri heyecanı devam ediyor. Türkiye'de 81 şehirden ilk sonuçlar gelmeye, oy oranları belli olmaya başladı. Sandıkların yüzde 49'u açıldı. Türkiye genelinde CHP, AKP'nin önünde yer alıyor.

Açılan sandık oranı: Yüzde 64,12

CHP'nin oy oranı: yüzde 37,31

AKP'nin oy oranı: yüzde 36,45

CHP en son 1977 yılında birinci parti oldu. 5 Haziran 1977'de Bülent Ecevit yüzde 41 ile partisini birinci parti yaptı. Şimdi gözler bu rekorda...

Türkiye genelinde partilerin kazandığı belediye sayıları an itibarıyla şöyle:

CHP; 15'i büyükşehir 35 il

AKP; 11'i büyükşehir 24 il

DEM; 3'ü büyükşehir 11 il

Tatilciler dönmeye başladı Tatilciler dönmeye başladı

MHP; 8 il

İYİ Parti; 1 il

Öte yandan, CHP Afyon, Amasya gibi uzun yıllardır alamadığı kentlerde de birinci sırada.

ÖZGÜR ÖZEL'İN GÖZYAŞLARI

Seçim zaferinin ardından CHP Genel Başkanı Özgür Özel açıklamalarda bulundu.

Özgür Özel, konuşmasının başında gözyaşlarını tutamadı.

Özgür Özel'in açıklamaları şöyle:

"CHP örgütüne teşekkür ediyorum. Seçim sonuçları göstermiştir ki seçmen Türkiye'de yeni bir siyasetin kurulmasına karar verdi. Bugün seçmen, 22 yıllık Türkiye fotoğrafını değiştirmeye karar verdi. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında iktidarın orantısız gücünü yerelden dengelemeye karar verdi.

Türkiye İttifakı tarihi bir sonuç elde etti. Ülkemizin nasıl yönetilmesi gerektiğine dair de önemli mesaj verdi. Türkiye ittifakı tarihi bir karar vermiştir. Seçmenimiz açık bir mesaj vermiştir, bu mesaj bizlerin okumasıyla şu şekildedir; biz kaybedilen hukuk devleti vasfının geri gelmesini istiyoruz, farklılıklar zenginliğimizdir.

Biz Türkiye Cumhuriyet vatandaşları olarak birlik ve beraberlik istiyoruz. Biz milletimizin verdiği bu mesajı kutsal bir emanet olarak görüyoruz. Bilinmesini isterim ki bu seçimlerin bir mağlubu yoktur. Halkımız iyi hizmeti ödüllendirmiş, kötü hizmeti ve kötü niyeti cezalandırmıştır. CHP'nin 2019 yılında AKP'den aldığı İstanbul, Ankara Mersin Adana ve Antalya belediye başkanlarımıza özel olarak teşekkür etmek isterim.

Onlar merkezi yönetimin desteği olmasa da kösteği de olsa mazeret üretmeden iyi icraatın CHP temiz ve dürüst yönetir algısının yerleşmesine yaptıkları katkıyla bugünkü zaferin baş mimarlarıdır. Ayrıca elimizde olup geçen seçimde de kaybetmediğimiz belediye başkanlarımız en zor günlerde sancağı ellerinde taşıdıkları için ayrıca bir takdiri hak ediyorlar.

Şehirlerimiz emin ellere teslime dilmiş, halkımızın yaşam alanlarını halk için yönetecek belediye başkanları seçilmiştir. Partimizin yaşadığı değişimi onayladıklarını ve kendi şehirleri için de istediklerini ifade etmek gerekiyor. Geçen mayıs ayında yaşadığımız büyük üzüntüden sonra seçmenimizde yaşanan büyük duygusal kopuşa CHP Kurultayına o kurultayda genel başkanı seçimle değişebilen bir partinin Türkiye'de olduğunu gösteren başta Sayın Kılıçdaroğlu'na ve delegelerine çok şey borçluyuz."

Editör: Pınar ETCİ