APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - İzmir Büyükşehir Belediyesi mayıs ayı olağan meclis ikinci birleşimi Torbalı'’da Metropolis Antik Kenti  tiyatrosunda gerçekleşti. Meclis oturumunu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, yönetti. Tarihi atmosferde gerçekleşen meclisin açılışında konuşan Başkan Tugay, “Kentimizin en önemli antik miraslarından birindeyiz. 6 bin yıllık geçmişi olan bir kent. En son M.Ö. 300 yıllarında da burası demokrasi ile yönetilen bir şehir olmuş. Bulunduğumuz alanda da kent meclisi toplanıyormuş. 2200 yıldan sonra ilk meclis toplantısı burada gerçekleştiriliyor” sözlerini kaydetti.

Whatsapp Görsel 2024 05 15 Saat 18.23.41 B1A0736E

İZMİR’İN POTANSİYELİ TARİH ÖNCESİNDE DE YÜKSEKMİŞ

Metropolis’in tarihine dikkat çeken Tugay, “Şehrimizin çok önemli antik mirasları var. Buraya ilk defa bu toplantı vesilesiyle gelenler vardır. Her birimizin sahip olduğu bu kültürel tarih mirasla ilgili daha fazla bilinç sahibi olması için daha çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. İZBB kentteki tüm antik kazılara destek veriyor. Bu şehir için aşağıda Agora alanında kazı çalışmaları devam ediyor. Burası için 700 bin TL bütçe ayırmışız. Burası Efes ile neredeyse eş değer. Ona yakın nitelikte bir antik kent. Burada şarap üretilirmiş. Üretilen şaraplar anforalara konurmuş. O anforalardan bazılarını Mısır’ın İskenderiye kentinde bulmuşlar. Torbalı’da binlerce yıl önce üretilen şaraplar gemilerle büyük liman Efes’e sonra da Akdeniz’in her yerine gidermiş. Zaman zaman İzmir’in potansiyelinden bahsediyoruz… Bunların işlenmesi ve tanıtımı markalaşması biraz daha bize yakışır şekilde ziyarete uygun hale getirilmesi konusunda ne kadar önemli olduğunu düşünmekten kendimi alamadım” sözlerini kaydetti.

2200 YIL SONRA METROPOLİS MECLİSİNDE SOĞUK RÜZGARLAR ESTİ

Metropolis Antik Kenti’nde gerçekleşen İzmir Büyükşehir Meclisinde AK Parti Grubu, meclis gündem maddelerinin ekleriyle birlikte okutulması için meclise önerge sundu. Öte yandan mayıs ayı meclis birinci oturumunda canlı yayının dilek temenniler bölümünde kesildiğini söyleyen AK Parti Grup Başkan Vekili Hakan Yıldız, “Dilek temennilerin canlı yayınlanmadığı sizin talebinizmiş. Bu doğru mu değil mi? Onu öğrenmek istiyoruz. Gündem maddelerinin de madde başlıklarıyla oylanıp oylanmaması konusunda meclisimiz bu anlamda daha da uzayabilir. Bu antik kentin 5 bin yıllık tarihi içerisinde bu kent meselelerini tartışları mecralar ve meclislerdi. Bugün de böyle bir meclisi icra ediyoruz. Kaldı ki canlı yayınlayıp yayınlamamanız meclisi kısaltmıyor” sözlerini kaydetti.

KİŞİSEL SİYASET YAPMA ALANI OLARAK KULLANMASINI DOĞRU BULMUYORUM

Söz konusu canlı yayının dilek temenniler kısmında kesilmesi talimatını verdiğini açıklayan Başkan Tugay, “Burada mecliste görüşeceğimiz konuları bir gündemle bildiriyoruz. Bu çerçevede mecliste gerekli değerlendirmelerimizi yapıyorum. Geçen dönemdeki meclis deneyimlerimizden de yola çıkarak İZBB’nin kimsenin kişisel siyaset yapma alanı olarak kullanmasını doğru bulmuyorum. Kent gündemiyle ilgili bir konu varsa önerge verilebilir. Bu dönem öyle bir şey olmadı ama geçen dönem oldu. Sadece meclis canlı yayınlanıyor diye bazı arkadaşların meclisteki diğer arkadaşlarımızı incitecek şekilde konuşmalarını doğru bulmuyorum. Dolayısıyla gündem naklen yayınlanacak, onun dışında gündem dışı konuşmaları naklen yayınlamayacağım. Meclis toplantılarında meclis gündemidir esas olan. Bunun dışındaki konuşmalara saygımız sonsuz. Ama bunu kişisel bir siyaset yapma yöntemi olarak kullanılması doğru değil” dedi.

Whatsapp Görsel 2024 05 15 Saat 18.23.41 13C49F5F

BU KARARI GÖZDEN GEÇİRİLMESİNİ TALEP EDİYORUM

Tugay’ın bu açıklamaları üzerine söz alan AK Partili Yıldız, “Meclisin canlı yayınlanmasını oyladık. Doğal olarak bahsettiğiniz meclisin canlı yayınlanması bir bütünlüğü temsil eder. Biz meclisin tamamı canlı yayınlasın diye oyladık. Meclisin gün ve saati belirlenmeden meclis kapanmış sayılmaz. Bir kere mevzuat bakımından bir problem yaşıyorsunuz. Meclis toplantılarda ana konular üzerinde kalınması ve genel siyasete girilmemesi konusunda bir sözlü mutabakatta kaldık. Bu konuda olağanüstü gayreti koyduk. Hiçbir meclis üyesi arkadaşımız sizin dediğiniz gibi bir şey yapmadı. Yani bahsettiğiniz gibi bir kişiselleştirmeye katmış olsak biri zaten o meclis üyesinin konuşmasını çeker ve yayınlar. Böyle mistik bir atmosferde bizi anlamsız bir çalışmaya doğru gidiyor. Aldığınız meclis kararına aykırı bir durum. Bunu önden bir ipotek koyma olarak görüyorum. Bu kararı gözden geçirilmesini talep ediyorum” diye konuştu. Tugay ise söz konusu oylamanın gündem görüşmelerine dair olduğunun altını çizerek, “Gündem görüşmelerine dair kararı aldık. Nasıl uygun görüyorsanız meclisi öyle yapmaya devam ederiz. Bu meclisin bundan sonraki süreçte kendi siyasi alanı olarak kullanmasına izin vermiyorum” dedi.

TUGAY, HÜSNÜ BOZTEPE’NİN MİKROFONU ALDIRDI

Gündem maddelerinin ekleriyle birlikte okunmasını istediklerini belirten AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe’ye “Gündem ekleriyle birlikte size ulaştırılıyor. Lütfen okuyun da gelin” diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tugay, Boztepe’nin elindeki mikrofonun alınması için talimat verdi. Bu olay üzerine AK Parti Grup Başkan Vekili Yıldız, kararlara uyulması uyarısını yineledi. Tugay, “Biz sizin bizim kararlarımıza uymanızı bekliyoruz” diyerek meclis birinci maddesini oylattı.

TUGAY’A 500 MİLYON TL KREDİ YETKİSİ

Mecliste Büyükşehir’in yatırım ve kamu harcamaları için İller Bankası A.Ş.'den 500 milyon TL (Faiz hariç) gayri nakti kredi kullanılması yetkisi Başkan Tugay’a oy birliğiyle verildi. Krediye ilişkin, AK Parti Meclis Üyesi Ercan Tekin, “İlk meclisten beri size destek vereceğimizi söylüyoruz. Biz de burada 500 milyon TL’lik gayri nakti kredi kullanılmasını oy birliğiyle verdik. Biz komisyona geldiğimizde de size destek olacağımıza devam edeceğimize dair söz aldık” dedi.

90 DAKİKA  İZMİR'E GERİ GELSİN

AK Parti Grup Başkan Vekili Yıldız, 90 dakika uygulamasının yeniden gelmesi için meclisin dilek ve temenniler bölümünde söz aldı. Yıldız, 90 dakika uygulaması nedeniyle ortaya çıkacak farkın Büyükşehir bütçesinden ödenebileceğini her platformda söylediklerini kaydederek, kredi kartı ödemelerinin gittiğin kadar öde uygulaması dışında olmasını dile getirerek bu konunun düzelmesi için bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu.

TEL AVİVLE KARDEŞ ŞEHRİ  PROTOKOLÜ İPTAL EDİLSİN

İzmir’in Tel Avivle kardeş şehir protokolü imzaladığını ve bunun iptal edilmesini isteyen Yıldız, “Tel Avivle olan kardeş şehir protokolünün iptalini ve Gazze  ile kardeş şehir olmasını istiyoruz. Bu anlaşmanın çok kıymetli ve değerli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

KÜLTÜRPARK’A BİR İTFAİYE KURULMALI

Dün akşamüzeri Kültürpark’ta meydana gelen pamiye ağaçları yangınında büyük bir faciadan dönüldüğünü belirten Yıldız, “Dün yaşadığım bir olay karşısında bir durumu fark ettik. Bu konuda önlemler alırsanız iyi olur. Dün Kültürpark’ta bir palmiye ağacı oradaki bazı şahıslar tarafından yangın çıktı. Orada müdahalede bulunduk. Tabi itfaiye gelene kadar bunların çok saniyelik işlerdir. Biz orada su hortum arayana kadar diğer palmiyeye de yangın sıçradı. Kültürpark faciasından döndük. Kültürpark içinde sabit bir itfaiyemiz olmadığını gördük. Ağaçların tescilli ve koruma altında olduğu bir parkta saniyeler içinde bu yangın büyüye bilirdi” mesajını verdi.

TUGAY'DAN MEVZUAT ÇIKIŞI

Gündem dışı konuşmalarda meclis yayınının olmamasına dair konu yeniden konuşuldu. AK Parti Grubunun eleştirilerine karşılık veren Başkan Tugay, "Mevzuata göre sizin gündem dışı konuşmalarınızı yazılı alıp ardından konuşup konuşmayacağınıza da karar verebilirim ancak dikkat ettiyseniz bu şekilde bir şey yapmıyorum. Ama burada belediyenin resmi web sayfasında yayınlanan bir mecrada kişisel siyasi amaçlarınız için kullanmanız bana doğru gelmiyor" diye konuştu. 

TOPAL ÖRDEK HİKAYESİNİ HERKES BİLİYOR

CHP Grup Başkan Vekili Zafer Levent Yıldır, "Burada katlanamadıkları şey 22 yıldır insanların katlandığı şey. Mevzuatta haklısınız diyorlar. O zaman geride ne kalıyor. Etik kalıyor. Şuraya geldiğimizden beri bir tane arkadaş henüz konuşmadı. Ben konuşuyorum ona bile tahammülünüz yok. Arkadan sürekli bağırıyorsunuz. Etiği ele alırsanız eğer sizi burada anlamlı yerinde doğru konuşmalar yaptıracak tek şey insanlarınızdır. Buradaki herkes ve izleyenlerin hepsi topal ördek hikayesini biliyor" diye konuştu.

Söz konusu tartışmaların hararetini almak üzerine konuyu kapattığını duyuran Başkan Tugay, kararını gözden geçirebileceğini belirti. Öte yandan meclisteki sert hava da yapılan esprilerle yumuşadı.

Efes Selçuk, beyazperdeye aktarıldı Efes Selçuk, beyazperdeye aktarıldı

90 DAKİKA KARARI UKOME'DE REDDEDİLDİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, mayıs ayı meclis ikinci birleşiminde 90 dakika kararının UKOME’de 15’e 13 oyla reddedildiğini açıkladı. Tugay, “90 dakika kararı hükümet çoğunluğunun olduğu UKOME’de 15’e 13 reddedildi. Halkın 90 kararı burada reddedildi” dedi. Söz konusu kararın alınmasındaki gerekçe ise 90 dakika uygulamasının devlet ve yerel yönetim ortaklığı olan İZBAN’ın zarara uğraması olarak gösterildiğini söyleyen Başkan Tugay, “İZBAN bir şirket. Belediyemizle, Devlet Demiryolları yüzde 50 ortak. Rayların bakımı tüm o sinyalizasyon gibi nedenlerden seferler aksıyor. Rakamları söylüyorum. İZBAN’ın toplu ulaşımdaki payı yüzde 14. İZBB’nin diğer sistemleriyle taşımadaki payı yüzde 86. İZBAN taşımanın yüzde 14’ünü gerçekleştiriyor. Siz bu 90 dakika kararını alırsanız İZBAN mağdur olur. Belediyenin yaşadığı mağduriyetle kimse ilgilenmiyor. Bu payın yüzde 50’sinin de yine bize ait olduğunu düşünürsek toplam ulaşım finansmanının yüzde 93’ünü İzmir Büyükşehir sağlıyor. Ulaşımın yüzde 50’sini İZBAN taşıyormuş gibi bir algı var. Sadece yüzde 50’lik bir dilimde… Bugün gelen önergelerde de yapılan diğer düzenlemelerde de 15’e 13 merkezi hükümeti temsil eden bürokratların oylarıyla halkın defalarca istediği şey reddedildi. Siz bana canlı yayından bahsediyorsunuz. Kredi kartından bahsettiniz. Kredi kartı mesafe bazlı hiçbir zaman uygulanmamış. İZBAN’da da kredi kartı geçerli değil. Tüm bu şartlar altında çok kolayca alınacak bu karar tekrar tekrar gündeme getirilecek. O talimatları veren kişilere seslenmek gerek. Bu insanlara 90 dakkikayı daha ne kadar çok göreceksiniz” sözlerini kaydetti. Söz konusu açıklamalar üzerine AK Partili Yıldız, İZBAN’a yapılması gereken ödemelerin neden ödenmediğini sordu.

TUGAY’DAN TEL AVİV AÇIKLAMASI

AK Partili Yıldız’ın Tel Aviv ile olan Kardeş Şehir Protokolünün iptal edilmesini istemesine de Tugay, şu şekilde cevap verdi:

“Başka belediyenin bu şekilde bir kararı var mı? Kardeş şehir ilişkisi ona bir bakalım. Burada insanlık dışı tabloda belediyenin hatası nedir ben bilmiyorum. Belediyenin savaş ve saldırı kararını ben aldığını düşünmüyorum. Bu konu gündeme geldiğinde bizim ortak faaliyetimiz yok. Bir tepki göstermeyi mi amaçlıyoruz. Bence bu tepkiyi hükümetimiz göstermeli. Gösterebiliriz yaparız ama önce hükümetimiz göstersin.İsrail in bu cani saldırılılarını yürekten kınıyorum. Sonuçta kurumsal kararlar alıyoruz. Bu kararlar günlük kararlar değildir. İsrail ile Türkiye ilişkilerini sizler de biliyorsunuz. Bu süreç, bu savaşı durdurmaya böyle bir kararı aldırmamız ne kadar etkili olur. Ama bunları gerçekten durdurabileceksek iyi olur. Bu mecliste bu kararı almamız savaşı durdurmadıktan sonra etkisi olmayacak bir kararı alacaksak hiç olmazsa sıramızı bekleyelim.”

Öte yandan Tugay, Kültürpark’ta bekleyen bir itfaiye aracı ve ekibi olduğunu belirterek, “Kültürpark’ta güvenlik önlemlerini artırdık” dedi.

Editör: Oğuzhan Arslan