APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - İYİ Parti'nin yeni genel başkanı seçilen Müsavat Dervişoğlu, bir önceki başkan Meral Akşener'den partinin liderliğini resmen devraldı.

Memleket Partisi kapıya kilit vurdu Memleket Partisi kapıya kilit vurdu

Heyetler arasında yapılan yaklaşık 10 dakikalık görüşmenin ardından Meral Akşener, bir çiçekle birlikte genel başkanlık mazbatasını Dervişoğlu'na teslim etti.

Bayrağı daha ileri taşıyacağım

İki isim de daha sonra kısa konuşmalar yaptı.

Dervişoğlu, "Bu yolculuğun her adımında sayın genel başkanımızın fedakarlıkları var. Ben Türk milletinin huzurunda kendisine ülkemize kattıkları ve partimizi kurması nedeniyle şükranlarımı sunuyorum. Ben burada aslında bir bayrak hedef alıyorum, o bayrağı da daha ileri taşımanın sözünü veriyorum" ifadelerini kullandı.

Bir birikim devrediyoruz

Akşener ise şunları söyledi:

"Biz partimizi kurarken 'ben' değil 'biz' olduk. Çok ilginç bir kurultay oldu. Herkesin herkese hakaret ettiği kongreleri biliyor Türkiye ama biz bir ilki başardık. Bundan sonraki fasılda iktidarın yolu açılacak. Evet ben bir sandalye değil, hepimizin ortak birikimini de devrediyorum. Bu değişim umuyorum gençlerimize de örnek olacak. Ben çok mutluyum."

Anıtkabir'e ziyaret

Dervişoğlu, görevi devralmasının ardından, genel başkan yardımcıları, milletvekilleri ve partililer ile Anıtkabir’i ziyaret etti. Dervişoğlu, Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Ardından Misak-ı Milli Kulesi’ne geçen Dervişoğlu, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayarak, şunları yazdı:

"Aziz Atatürk; Türkiye Cumhuriyeti Devleti için zatı alinizin ortaya koyduğu büyük vizyonun ve misyonun izinde, Türk Milletinin birliğini amaçladığımız kutlu bir davanın adanmış neferleri olarak gururla huzurunuzdayız. 100’üncü yılına erişen cumhuriyetimizin kuruluş felsefesini, ilkelerini ve değerlerinin omuzlarımıza yüklediği büyük sorumluluğun bilincindeyiz. Aziz milletimizin mutluluğu, refahı ve huzuru için üzerimize düşen kıymetli vazifenin farkındayız. ‘İstiklal, istikbal, hürriyet her şey adaletle kaimdir’ sözünüzden aldığımız ilhamla İYİ Parti olarak, devlet ve millet arasında adalet harcıyla ördüğünüz o sağlam köprüyü, 100 yıl sonra yeniden inşa etme hedefine doğru yürüyoruz. Bizlere emanet ettiğiniz cumhuriyetimizin, yönetimde, fırsatta, imkanda, hayatın her alanında millete sunduğu adalet duygusu bugün her ne kadar yıpratılmış olsa da biz sırtına adaleti kuşanmış demokrasi sevdalıları olarak durmaksızın mücadeleye kararlıyız. Haksızlık karşısın adaletin olduğunu göstermek, hukukun üstünlüğünü tesis ettirmek, milletimizin yüzünü güldürmek ve bahtını döndürmek için İYİ Parti çatısı altında yaklaşık 6,5 yıldır emek verdiğimiz büyük ve anlamlı mücadeleyi bugün de bir an olsun yorulmadan sürdüreceğiz. Çünkü Türk Milleti için verdiğiniz şanlı mücadelenizden biliyoruz ki, hiç dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Yurdunu, milletini özünden çok sevenler asla yorulmazlar. Memleket yolunda, hürriyet için ant içerek büyüyenler asla yorulmazlar. Aziz hatıranız önünde minnet ve saygıyla eğiliyorum. Ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun. Varlığınız Türk varlığına armağan olsun."

Editör: Oğuzhan Arslan