APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu'nun 69 kişiden oluşan heyetle “2027 Avrupa Oyunları, İstanbul”un imza töreni için yaptığı Roma gezisinin bütçesi tartışma konusu oldu. Aralarında 37 gazetecinin de olduğu heyetin masrafları için belediyenin bütçesinden ne kadar harcandığı merak edildi. 

Mezuniyet töreninde faciadan dönüldü Mezuniyet töreninde faciadan dönüldü

Konuyla ilgili T24, İmamoğlu'na basın danışmanı Murat Ongun aracılığıyla sorular yöneltti. T24'ün haberine göre; İmamoğlu, "İBB bu gezi için ne kadar harcama yaptı?" sorusunu yanıtsız bıraktı. 

T24'ün basın danışmanı aracılığıyla Ekrem İmamoğlu'na yönelttiği sorular şunlardı: 

Roma seyahati için ne kadar harcama yapıldı? 

Çok sayıda gazetecinin davet edildiği bu etkinlik için nasıl bir kamu yararı görüldü? 

Davet edilen gazeteciler hangi kriterlere göre seçildi? 

BUNDAN DAHA DOĞAL BİR ŞEY YOK

Yapılan seyahatin harcamalarının belediyenin bütçesinden ödenmesi tartışmalara sebep oldu. Türkiye Belediyeler Birliği'nin Meclis Üyesi Seçimi için Haliç Kongre Merkezi'ne gelen İmamoğlu, bir gazetecinin Roma gezisi ile ilgili sorusuna şu yanıtı verdi:

'Farklı şekillerde, yani tabii kurumsal karşılamamız ana gövdesinde var. Gazetecileri davet etmemiz kadar doğal bir şey yok. Kaldı ki biz yaklaşık beş buçuk yıllık görev süremiz içerisinde ilk kez yurt dışındaki bir organizasyona ya da yurt içinde de diyebiliriz hatta ilk defa İBB'nin kendi bütçesiyle getirdiğimiz bir organizasyon yaptık. Bundan daha doğal bir şey yok. Avrupa oyunları İstanbul tarihinde ilk kez yapılıyor. Bunun yadırganacak bir tarafı yok önemli bir organizasyondur. Etik kurallar, eleştirileri dinliyoruz. Bir eksiğimiz varsa bakarız, bir sonrakinde yapmayız. Ama ilk kez yapıyoruz. Bunu yüzlerce kez yapan ahalinin temsilcilerinin buna dönüp haberler yapması ve eleştirilerini de böyle enteresan bir biçimde izliyorum. Dediğim gibi biz altı yıla yakın zaman dilimi içinde ilk kez böyle bir organizasyon gerçekleştirdik."

Editör: Oğuzhan Arslan