APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Dış İşleri Bakanı Hakan Fidan , İzmir Ticaret Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen ‘İzmir İş Dünyası Buluşması’ toplantısına katıldı. Toplantıya İzmir Valisi Süleyman Elban, AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, AK Parti Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ercan Korkmaz, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener katıldı. “Bölge ekonomisinin amiral gemileri olan bu üç güzide kuruluşun siyaset çevrelerini sıkça bir araya getirdiklerini biliyorum ve etkinlikleri çok kıymetli buluyorum” diyen Dış İşleri Bakanı Hakan Fidan, “31 Mart yerel seçimlerinin İzmir için ve tüm ülke için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ege Bölgesi ilk çağlardan beri medeniyetin ve ticaretin beşiği oldu. Egemiz, Türk milletinin dinamizmini ihracata yansıtan bir bölge oldu. 13 yıl istihbarat teşkilatı yönettik sonra göreve geldiğimde yayınladığımız ilk genelde ekonomi ile alakalı oldu. Rekabet gücümüzü artırmak için yapılması gerekenleri bu genelgeyle ortaya koyduk. Özel sektörümüze gerek hak koruma gerek yol gösterme bağlamında daha fazla destek olma konusunda misyonumuzu benimsedik. Dünyanın dört bir tarafına yatırım yapan iş insanlarımız var vatandaşlarımız gurur vesilesi olacak işlere imza atıyorlar. Bu büyük ve eşsiz beşeri gücü küresel bir güce dönüştürmek için stratejiler geliştirdik.

“OECD İÇERİSİNDE EN HIZLI BÜYÜYEN ÜLKEYİZ”

Fidan, “Devlet ve özel sektör olarak hedefimiz bir rotamız ortak amacımız halkımızın refahını artırmak. Bir ülkenin tek başına küresel ve bölgesel sorunlara göğüs germesi ne yazık ki mümkün değil. OECD içerisinde en hızlı büyüyen ülkeler arasındayız. Savunma sanayi, uzay ve nükleer gibi çığır açan alanlarda büyümeye devam ediyoruz ancak bunlarla yetinmiyoruz. Daha da büyüyeceksek bunu komşularımızla bölgesel ortaklarımızla başarmamız gerekiyor. Bunları başarabilmenin tek bir yolu barışı ve güvenliği etrafımızda hakim kılmak. Türkiye gibi büyük ve güçlü devlet böyle bir sorumluluğun altına elini sokabilir. Komşumuz Yunanistan ile olumlu gündem üzerinden ilişkilerimizi geliştirip sorunlarımız çözmek istiyoruz. Biz asla Ege’de ve Doğu Akdeniz’de huzursuzluk arayışında olmadık ancak çıkarlarımızı da mutlaka koruyacağız. Terörle mücadelede eşi benzeri görülmeyen bir çaba sarf ediyoruz. Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbestinin sağlanması konularında diplomatik çabalarımıza da hız verdik”

“YILMADAN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Sinop'ta korkunç kaza Sinop'ta korkunç kaza

“Hükümetimizin İzmir’e yönelik hedefleri çok büyük” diyen Fidan, İzmir’i en gelişmiş enerji ve ulaşım ağlarıyla donatılmış; yoğun destek verdiğimiz yenilik ekosistemi sayesinde, bilgi, teknoloji ve inovasyonu ticari başarıya tahvil eden; bütün küresel stratejik pazarlara erişebilen; gençlerimiz için parlak bir gelecek perspektifi sunan; ekonomik ve toplumsal kalkınmamıza öncülük eden bir dünya şehri yapmak istiyoruz.  Bu hedef doğrultusunda yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. Biliyorsunuz, ülkemiz 261 yurtdışı temsilciliğimizle, dünyadaki en geniş üçüncü diplomatik ağa sahiptir.  Biz Dışişleri Bakanlığı olarak sizlerle, İzmir için, Ege için, Türkiye için dünyanın her bir köşesinde omuz omuza çalışmaya varız. Bu, milletimize ve tarihimize karşı hepimizin boynunun borcudur” ifadelerini kullandı.

“TARIMDA TEKNOLOJİ GELİŞİMİ ŞART”

Konuşmasına tarımın ekonomideki önemine değinerek başlayan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ercan Korkmaz, “Pandemi ve Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim tarımın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Yaşananlar açıkça gösteriyor ki tarım önümüzdeki süreçte ülkeler açısından daha da önemli olacak. Türkiye’nin tarım konusunda en şanslı ülkelerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu sektörde önemli bir dış ticaret fazlamız bulunuyor. Her sektörde olduğu gibi tarımda da teknolojiyle birlikte gelişmemiz şart. Kısa süre içinde vize konusunda ortak bir noktada buluşulmasını umut etmekle birlikte bakanımızın bu konuda ne kadar çaba sarf ettiğinizin de farkındayız. Bizimle burada önemli bir buluşmada bir araya geldiğiniz için teşekkür ediyoruz” dedi.

“YABANCI YATIRIMCI BİZLER İÇİN ÖNEMLİ”

Toplantının devamında konuşan Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Hepimiz ticaretle tarımla uğraşıyor olsak da herkesin bağlı olduğu bakanlık Dışişleri Bakanlığı” dedi. Yorgancılar, “Son dönemde artan bölgesel güç anlaşmaları ticarete yön veriyor. Birçok ülke arasında sıcak ve soğuk çatışmaların yaşanması bizim gibi gelişme sürecinde olan ülkelerde bazı sorunlara sebep olmakta. Komşularla yaşanan sıfır sorun politikası bizler için büyük önem arz etmekte. Avrupa Birliği ülkeleriyle olan ilişkilerimiz ticaretimizde büyük önem taşıyor. Ülkemizde yabancı yatırımın yeniden gelişiminin sağlanmasıyla birlikte atılacak her adımın desteklenmesi konusunda hem fikiriz. Askeri gücümüz kadar ekonomik gücümüz yeterli olabilirse sorun yaşadığımız ülkelerle sorunlar en aza inecektir. Dünyanın en güzel vatanında istihdam sağlayıp ihracat yapan iş insanlarıyız. Bir sabah uyandığınızda başka bir ülkeyle yaşanan anlaşmazlık sonucunda ticaretimiz durabiliyor. Bu nedenle yabancı yatırımcının yeniden gelişi bizler için çok önemli” ifadelerini kullandı.

“AB İÇİN ATILACAK ADIMLARI DESTEKLİYORUZ”

“Devlet geleneğinden gelen kıymetli birikime sahip bir bakanımızın olmasından dolayı çok onur duyuyoruz” diyen İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Bölgesel, ulusal ve kıtalararası gerginliklerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Son olarak Gazze’de yaşanan trajedi dünya barışı açısından olumsuz etkiler yaratırken başka bir yandan masum sivillere yönelik katliamların yaşanması üzücü bir hal almaya başladı. Dünya barışına yönelik tehditler her geçen gün artmaya devam ediyor. Çok kutuplu ve yeni oyuncularla çok bilinmeyenli uluslararası ilişkiler denklemiyle karşı karşıyayız. Türkiye’nin uluslararası stratejisi yoğun küresel yansımalar yaratmaya başladı. Ülkemizin Ukrayna-Rusya arasındaki savaş başta olmak üzere birçok ülke arasında yaşanan gerginliklerde üstlendiği rol ve diğer roller tüm dünyada takdirle karşılandı. Ticari ilişkilerin güçlenmesi adına komşularımızla ilişkilerimizin geliştirilmesini ve AB üyeliği adına atılacak her adımın bizleri güçlendireceğine inanıyoruz. Uluslararası toplantıların ve fuarların İzmir’de gerçekleştirilmesinin şehrimize çok önemli katkıları olacağını düşünüyorum” dedi.

Editör: Oğuzhan Arslan