APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Bornova Belediyesi, Bosna-Hersek'in Srebrenitsa kentinde 1995 yılında gerçekleşen katliamda hayatını kaybeden yaklaşık 8 bin Müslüman'ı Altındağ Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir törenle anma kararı aldı. Anma Töreninde, dünya çapında yankı uyandıran "Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler" adlı fotoğraf sergisi ve Srebrenitsa'da yaşayan genç bir kadının hikayesini konu alan "Aida" adlı film gösterimi yapıldı. Film, Srebrenitsa'da yaşanan trajediyi izleyicilere yeniden hissettirdi. Törende, katliamda yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu ve Türkiye ile Bosna-Hersek ulusal marşları okundu.

ÖMER EŞKİ: O SÖZÜ UNUTMAYACAĞIZ

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, katliamın insanlık tarihinde kara bir leke olduğunu vurgulayarak, "Srebrenitsa'da yaşanan vahşeti yüreklerimizde hissediyoruz. Bu soykırımı yaşayan ve sevdiklerini kaybeden kardeşlerimizin acılarını paylaşıyoruz. İnsanlık, bu tür olaylardan ders çıkarmalıdır. Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'in 'Unutulan soykırım tekrarlanır' sözünü unutmayacağız. Hayatını kaybedenleri saygıyla anıyor, onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum" dedi.

Büyükşehir memurlarına sevindirici haber Büyükşehir memurlarına sevindirici haber

ESAT YILMAZ: AVRUPA’NIN TAM ORTASINDA ÖLDÜRÜLDÜLER

İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Esat Yılmaz ise şunları söyledi: "Soykırımcılar, kadın, erkek, çocuk, genç demeden bütün bir halkı yok etmek için oradaydılar. Binlerce insan Birleşmiş Milletler'in koruması altındayken Avrupa'nın tam ortasında öldürüldü. Bu acı olaydan sonra yaşananlar, insanlığın ne kadar ders çıkarmadığını gösterdi. 8 bin 372 insanın vahşice katledilmesiyle sonuçlanan bu elim olayı unutmadık ve unutturmayacağız."

Editör: Oğuzhan Arslan