APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - İzmir’in Efes Selçuk  ilçesi sınırlarında dün gece saatlerinde Arvalya Mevkii ve Pamucak Bölgesinde meydana gelen yangının ardından sahada inceleme yapan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel  sosyal medya hesaplarından kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Afetlere karşı bakış açısının değişmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Sengel, “Biz Efes Selçuklu yurttaşlar ve Efes Selçuk Belediyesi olarak, yaklaşık bir yıl önce ilkini gerçekleştirdiğimiz Dayanıklı Kentler Konferansı'ndan devraldığımız deneyimle birlikte; karşı karşıya olduğumuz afet risklerine yönelik somut, uygulanabilir ve toplumun her kesimini kapsayan bir afet yönetim stratejisini planlamak ve uygulamak üzere bugünden itibaren harekete geçeceğimizi tüm Türkiye kamuoyu ile paylaşıyoruz” dedi.

Filiz Başkan Açıklama (5)

Lâl Denizli, Despina Vandi konseri krizinin detaylarını  anlattı Lâl Denizli, Despina Vandi konseri krizinin detaylarını anlattı

SENGEL KURAKLIĞA VE İKLİM KRİZİNE DİKKAT ÇEKTİ

Yangından etkilenen alanda yaptığı incelemelerin ardından açıklama yapan Sengel, iklim krizine ve kuraklığa dikkat çekti. Sengel, “Dün maalesef ülkemizin dört bir yanında yaşadığımız felaketlerin bir örneğini de doğanın, tarımın ve tarihin kenti Efes Selçuk'ta acı bir tecrübeyle yaşadık. İklim krizinin tetiklediği aşırı sıcaklar ve insan yaşamının kusurlu ve hatalı gidişatı sebebiyle yaşadığımız yangın felaketleri, henüz yaz aylarının başında tüm yaşamımızı tehdit etmeye başladı ve önümüzde tarihi seviyelere varacak kavurucu bir yaz bizi bekliyor. Artık yangın başta olmak üzere tüm doğal afetlere karşı bakışımız değiştirmek zorundayız. Kalıcı, önleyici ve gerek kamusal gerekse sivil tüm paydaşların görev ve sorumlulukları gereği katılımcı oldukları bir önleyici afet stratejisini oluşturmak ve yaşama geçirmek mecburiyetindeyiz” sözlerini kaydetti.

Filiz Başkan Açıklama (7)

BUGÜNDEN İTİBAREN HAREKETE GEÇİYORUZ

Sengel, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Hâlihazırdaki alışkanlıklarımız, duyarlılıklarımız ve hazırlıklarımız, ortak yaşamımızı böylesine hayatı derecede tehdit eden risklerle başa çıkmamıza olanak sağlamıyor. Biz Efes Selçuklu yurttaşlar ve Efes Selçuk Belediyesi olarak, yaklaşık bir yıl önce ilkini gerçekleştirdiğimiz Dayanıklı Kentler Konferansı'ndan devraldığımız deneyimle birlikte; karşı karşıya olduğumuz afet risklerine yönelik somut, uygulanabilir ve toplumun her kesimini kapsayan bir afet yönetim stratejisini planlamak ve uygulamak üzere bugünden itibaren harekete geçeceğimizi tüm Türkiye kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bir daha benzer felaketler olmasın diye temenni etmeyi değil, olası riskleri ortadan kaldıracak önlemleri planlayarak uygulamayı tercih ediyoruz. Bu ülke bizim, bu cennet vatanda ortak geleceğimiz hepimizin."

Editör: Oğuzhan Arslan