Tokat'ta meydana gelen depremde AFAD'dan uyarı Tokat'ta meydana gelen depremde AFAD'dan uyarı

APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Ardahan Merkez İlçe Seçim Kurulu, 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin adayı Faruk Demir'in 174 oy farkla kazandığı Ardahan’da AKP’nin itirazı üzerine yeniden seçim kararı aldı. CHP, 4'te 3 oyçokluğuyla alınan bu karara yarın itiraz edeceğini duyurdu.

Ardahan il merkezinde resmi olmayan sonuçlara göre, belediye başkanı ve CHP'nin  adayı Faruk Demir 5 bin 49 oy, AKP’nin belediye başkan adayı Yunus Baydar ise 4 bin 875 oy aldı.

AKP, seçimin iptal edilmesi için Ardahan Merkez İlçe Seçim Kurulu’na başvurdu.

Yapılan başvuruyu değerlendiren İlçe Seçim Kurulu seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Ancak İlçe Seçim Kurulu kararına itiraz süreci bulunuyor. 

Faruk Demir'den ilk açıklama

CHP adayı mevcut Belediye Başkanı Faruk Demir, alınan kararı SÖZCÜ TV'de değerlendirdi.

Karara itiraz edeceklerini bildiren Faruk Demir, "Seçimler yapıldı ve biz birinci parti olarak tamamladık. Daha sonra AK Parti adayı, İstanbul'daki seçim gibi bir zarfın içerisinde bulunan 4 tane pusuladan, belediye başkanlığına ve belediye meclis üyeliği sonuçlarına itiraz etmişler. İlçe Seçim Kurulu da toplanıp karar vermiş. CHP ve DEM Parti'li üyelerin itirazına rağmen AK Parti, İYİ Parti ve 2 kamu personeli seçimin iptalini istemiş. İlçe Seçim Kurulu'nda 4'te 3 olarak bu kararı verilmiş. Biz yarın hazırlıklarımız yapıp İl Seçim Kurulu'na itirazda bulunacağız" dedi.

Editör: Oğuzhan Arslan