APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - 31 Mart seçimlerinin ardından İstanbul'da Ekrem İmamoğlu ve Ankara'da Mansur Yavaş sadece koltuklarını korumakla kalmadı ayrıca hem ilçe sayılarını arttırdı hem de Meclisleri'nde çoğunluğu elde ederek güçlerini pekiştirdi. CHP lideri Özgür Özel 'in 2028 Cumhurbaşkanlığı yarışında 'iki güçlü santroforum var' diyerek aynı teraziye çıkardığı Ekrem İmamoğlu  ve Mansur Yavaş ın Türkiye Belediyeler Birliği seçiminde ne yapacağı merak konusu oldu.

İBRE CHP'YE DÖNDÜ


 
AK Partili eski Balıkesir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın n başkanlık yaptığı ve yönetiminde sadece AK Parti ve MHP’li belediye başkanların olduğu Türkiye Belediyeler Birliği seçime gidiyor. Başkan ve pek çok YK üyesinin yeniden belediye başkanlığına seçilemediği TBB’de 31 Mart sonrası ibre CHP’ye dönmüş durumda. 31 Mart’tan sonra 60 gün içinde yapılması yasal zorunluluk olan seçimlerde 14 büyükşehir ve 21 ilk belediyesi kazanan CHP ile 12 büyükşehir ve 12 il belediyesi kazanan AK Parti’nin adayları yarışacak. 3’ü büyükşehir 10 ilde başkanlık kazanan DEM Parti, 1 büyükşehir ve 1 il belediyesi kazanan YRP, 8 il belediyesinde seçimi önde tamamlayan MHP ve 1 ilde kazanan İYİ Parti’li belediye başkanları da seçimde oy kullanacak. Mayıs sonuna kadar yapılması beklenen TBB seçimlerinde sonucu CHP’li belediye başkanları belirleyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 19 Mayıs tarihi siz gençlerimiz için bir ilham ve umut kaynağı olmuştur Cumhurbaşkanı Erdoğan: 19 Mayıs tarihi siz gençlerimiz için bir ilham ve umut kaynağı olmuştur

CEMİL TUGAY VE AHMET AKIN'IN İSİMLERİ DE KONUŞULUYOR

Türkiye Belediyeler Birliği başkanlığını hem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hem de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın istediği konuşuluyor.  Gazete Duvar‘ın haberine göre; CHP yöneticileri, “Bu durum bir kriz konusu olur mu” sorusuna ise “Hayır olmaz, aralarında bir çözüm bulur, anlaşmaya varırlar” yanıtını veriyor. Kulislere göre ara formül olarak CHP’li Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın’ın ve İZBB Başkanı Cemil Tugay''ın ismi de gündemde. Türkiye Belediye Birliği’nin bütçesi belediyelerden kesilen paylardan oluşuyor. Fakat TBB uzun yıllardır kaynakların taraflı kullanımı nedeniyle özellikle CHP'nin eleştiri oklarının hedefi oluyordu.

CHP, TBB'Yİ SAYIŞTAY'A ŞİKAYET ETMİŞTİ

Kemal Kılıçdaroğlu döneminde CHP heyeti, Türkiye Belediyeler Birliği’nin, CHP’li belediyelere kaynak aktarmadığı gerekçesiyle denetlenmesi talebini Sayıştay'a iletmiş ve TBB’nin CHP’li belediyelere bütçesinden para vermediğini, yurt dışındaki belediyelere kaynak aktardığını öne sürmüştü. Ekrem İmamoğlu da “Belediyeler Birliği, tarihinin en utanç verici dönemini yaşatıyor. Yani Belediyeler Birliği İstanbul’a, Türkiye'deki tüm Cumhuriyet Halk Partili belediyelere tarihinin en utanç verici dönemini yaşatıyor. Yüzde 50 bütçesini sağlayan Cumhuriyet Halk Partili belediyelere, yüzde 3-5 oranında bile katkı sunmadan, yani başındaki belediye başkanı kendi iline sağladığı faydaların listesini çıkarsın yayınlasın. Sadece onu söyleyeyim. Utanç verici." ifadelerini kullanmıştı.

Editör: Oğuzhan Arslan