APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, 30 Aralık 2022’de Ankara’nın en merkezi bölgelerinden birisi olan Çukurambar semtinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Sinan Ateş cinayetine ilişkin açılan davanın ilk duruşması bugün (1 Temmuz 2024) Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. 22 sanıklı davayı siyasi parti temsilcileri de takip edecek. Duruşmaların beş gün sürmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: KKTC'nin  tanınması ve iki devletli çözüm için kararlıyız Cumhurbaşkanı Erdoğan: KKTC'nin tanınması ve iki devletli çözüm için kararlıyız

Basının yoğun ilgi gösterdiği dava için Sincan Cezaevi Kampüsü’nde geniş güvenlik önlemleri alındı. Davayı Ayşe Ateş’in bizzat davet ettiği CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu ve önceki dönem CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da izledi.

CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, CHP Grup Başkanvekili Murat Emir, CHP Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır, İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmeni, Sinan Oğan izlemek için duruşmada hazır bulunan siyasilerden oldu.

Ayrıca İYİ Parti Genel Başkanı Dervişoğlu; Ülkü Ocakları eski Genel Başkanları Atila Kaya, Suat Başaran, Hakan Ünser ve Alişan Satılmış ile birlikte duruşma salonuna geldi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel verilen aranın ardından konuştu, “Ayşe Ateş’in ve Sinan Ateş’in ailesinin adalet arayışına tanıklık etmek üzere buraya geldik. Ancak bu davanın sadece alelade bir cinayet olmadığı ortada. Sinan Ateş, Ülkü Ocaklarının önceki dönem genel başkanıdır ve Ankara’da, başkentte hepimizin gözü önünde bir cinayet işlenmiştir. Bu cinayetin tetikçisi bellidir. Azmettirenlerin az meşhur olanları bellidir. Cinayete katkı verenler, yardım edenler, yataklık edenler, getirenler, götürenler bellidir ama iddianame tam işin gitmesi gereken tarafına gittiği yerde kesilmiştir. Yarım, güdük, natamam bir iddianameyle görülmekte olan bir davayla karşı karşıyayız” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu da verilen aranın ardından basın açıklaması yaptı, “Gördük ki vicdanlar yalnız, adalet öksüz bırakılmış. Şartlar ne olursa olsun adalet elbet bir gün tecelli edilecek” dedi.

Editör: Oğuzhan Arslan