APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Sosyal medya fenomeni Dilan Polat ve eşi Engin Polat, iki ayrı davadan yargılanıyor.

Bunlardan birisi olan Banu Parlak'ın iş yerinin kurşunlamasına ilişkin dava ise bugün görüldü.

Olaya ilişkin hazırlanan iddianame kapsamında Dilan ve Engin Polat çiftinin, ‘azmettirme’ suçundan cezalandırılması istendi.

Küçükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada; Dilan Polat, Engin Polat ve Sezgin Polat hazır bulundu. Duruşmaya şikayetinden vazgeçen Banu Parlak ile taraf avukatları da katıldı.

Gözyaşlarına hakim olamadı, yere yığıldı

Duruşma başlamak üzereyken Banu Parlak ve Dilan Polat, gözyaşlarına hakim olamayarak ağlamaya başladı.

Dilan Polat, yere düşüp “Allah’ım hiçbir suçum yok, Allah’ım ne olur kurtar” diyerek ağladı. Fenalık geçiren Dilan Polat, duruşma salonundan dışarı çıkarıldı. Banu Parlak da “Dilan buradayım bak. Geçecek bunlar. Bitecek Dilan.” diyerek ağladı.

Banu Parlak'ın dilekçesi okundu

Devam eden duruşmada hakim, dosyanın İstanbul Adliyesi’ndeki örgüt dosyası ile birleştirme talebinin reddedildiğini söyledi.

Mahkemeye sunduğu dilekçesi okunan Banu Parlak; Dilan, Engin ve Sezgin Polat yönünden katılma talebinden vazgeçtiğini ancak diğer sanıklar yönünden katılma talebinde bulunduğunu belirtti.

Tahliye kararı çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO-Ukrayna Konseyi Oturumu’na katıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO-Ukrayna Konseyi Oturumu’na katıldı

Parlak'ın güzellik merkezinin kurşunlanması davasında yargılanan sosyal medya fenomeni Dilan Polat, eşi Engin Polat ve baba Sezgin Polat için tahliye kararı verildi.

Cezaevinde kalmaya devam edecekler

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Dilan, Engin ve Sezgin Polat ile Onur Abiç'in tahliyesine, diğer sanıkların ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Dava dosyasının İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen, Barış Boyun'un elebaşılığını yaptığı suç örgütüne yönelik dava dosyasıya birleştirilmesine hükmedildi.

Tahliye kararının ardından sanık yakınları birbirlerine sarılırken, Banu Parlak duruşma salonundan çıktıktan sonra Dilan Polat'ın kardeşi Sıla Doğu'yu arayarak tahliye haberini verdi.

 

Banu Parlak: Çok mutluyum

Basın mensuplarına çok mutlu olduğunu söyleyen Parlak, duruşma salonunda ağlamasına ilişkin ise "Dilan'ı gördünüz yere yığıldı, resmen bilinci kapalı gibiydi. Kendimi tutamadım, sonuçta bir geçmişimiz de var." ifadelerini kullandı.

Polat ailesinin avukatları ise müvekkilerinin başka bir dosyadan tutuklu oldukları için şu anda cezaevinden çıkamayacaklarını açıkladı.

İddianameden

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanık Dilan Polat'ın sosyal medya hesabından yayınladığı bir videodaki konuşmasında Banu Parlak'a tehdit mesajı gönderdiği açıklanmıştı.

İddianamede, bu mesajdan kısa bir süre sonra Dilan ve Engin Polat’ın aldığı ortak karar ile sanık Engin Polat'ın müştekinin iş yerine silahlı saldırı düzenlenmesi için Gürcistan'daki bağlantıları vasıtasıyla kamuoyunda "Daltonlar" çetesi olarak bilinen silahlı organize suç örgütünün firari yöneticilerinden Berat Can ve Batın Can Gökdemir'le iletişim kurduğu aktarılmıştı.

Gökdemir kardeşlerin de İstanbul'da özel olarak kiralanan hücre evinde eyleme hazır vaziyette bekleyen sanıklar Batuhan İnci, Yunus Emre Yıldız, Nizamettin Bilgili, Onur Abiç ve İsmail Emre Arifoğlu'na talimat verdiği iddianamede belirtilmişti.

İddianamede, iş yerinin kurşunlandığı ve bu nedenle dış cephesinde bulunan 5 camın 4'ünün değiştiği, saldırı sebebiyle toplam zararın 45 bin lira olduğu kaydedilmişti. Olayın ardından şikayetçi olan Banu Parlak, kendisini öldürtmek isteyen Polat Ailesi'nden şikayetçi olmuştu. Dilan Polat ise ifadesinde, tehdit içerikli görüntüdeki konuşmaları Parlak için söylemediğini, kendisine sözlü saldırıda bulunanlara genel olarak çektiğini savunmuştu.

Sanık Engin Polat ise saldırıyı sosyal medyadan duyduğunu, saldırıdan 2 gün önce Banu Parlak'ın sosyal medyadan açıklama yapıp kendilerini suçladığını savunarak, bunu kimin yaptığını bilmediğini anlatmıştı.

Suçlar tek tek sıralandı

İddianamede, Polat çiftinin "birden fazla kişiyle birlikte silahla tehdit suçunu azmettirme" ve "mala zarar vermeye azmettirme" suçlarından toplamda ayrı ayrı 2 yıl 4 aydan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edilmişti.

Haklarında Barış Boyun, Berat Can ile Batin Can Gökdemir için ise "silahlı suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "birden fazla kişiyle birlikte silahla tehdit", "mala zarar verme" ve "ruhsatsız silah taşıma" suçlarından ayrı ayrı toplamda 8 yıl 4 aydan 23 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

İddianamede, diğer sanıklar Batuhan İnci, İsmail Emre Arifoğlu, Nizamettin Bilgili, Onur Abiç, Yunus Emre Yıldız ve Sezgin Polat'ın farklı suçlardan 2 yıl 4 aydan 23 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

 

Editör: Oğuzhan Arslan