Keşan'da iki ayrı operasyonda ruhsatsız silah ele geçirildi Keşan'da iki ayrı operasyonda ruhsatsız silah ele geçirildi

APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN -CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in seçim turunun bugünkü durağı Samsun ve Sinop oldu

Samsun’daki mitingde açıklamalarda bulunan Özgür Özel, “Bizimle kavga etmek istiyorlar. Bizimle etnik köken üzerinden, mezhepler üzerinden, kimlikler üzerinden, ayrımlar üzerinden farklılıklar üzerinden kavga etmek istiyorlar. Biz şunu söyledik; gerekirse kavga ederiz ama kimlikler üzerinden kavga etmeyiz, senin istediğin kavgayı etmeyiz. Emeklinin hakkını aramak için emekçiler için, yoksullar için, esnaflar için, çiftçiler için kavga edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Emeklilerin yaşadığı sorunlara değinen Özel, “Emekliler Türkiye’de 16,5 milyon kiş ive en büyük ızdırabı çekenler. 22 yıl önce Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara geldiğinde en düşük emekli maaşı, 1.5 asgari ücretti. Yani sizi hiç ellemeseler, sizinle uğraşmasalar bugün 17 bin lira asgari ücret, yani 26 bin lira emekli maaşı alınıyor olacaktı” diye konuştu.

Emekliler sandıkta hesabını soracak’

Özel, şöyle devam etti: “Bu iktidar geldiğinde tam 8 çeyrek altın değerindeydi. Bugün en düşük emekli maaşı 2,5 çeyrek altın alabiliyor. Yani emeklinin her ay 5,5 çeyrek altın kaybı var bu iktidarın geldiği günden bugüne. Ama bir sefer değil ki! Siz bu 5,5 çeyrek altını nerede kaybettiniz? Seçim sandığında… Önümüzdeki ilk seçim sandığında, 31 Mart’ta emekliler sandıkta bunun hesabını sormaya var mıyız?”

‘Bizim için beka sorunu gençlerimizin durumudur’

Genç işsizliğin önemli bir sorun olduğunu vurgulayan Özel, gençlere de seslendi:

“Bizim için beka sorunu gençlerimizin durumudur. Bizim gençlerimizin dünyanın diğer ülkelerinde hayal kurması beka sorunudur. Bugün 4 gençten 3’ü bavulları zihninde toplamış, fırsatını bulursam yurt dışına gitmek, çalışmak, yerleşmek isterim diyor. Türkiye’nin bir kez daha korkuya değil, kaygıya değil, yasaklara değil; umuda, demokrasiye, özgürlüklere ihtiyacı var. Türkiye’deki bütün gençlere sesleniyorum; umudu kaybetmeyin, enseyi karartmayın, kimseden korkmayın.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da gönderme yapan Özel, şunları kaydetti:

“1 Nisan’dan sonrada meydanlarda, sokaklarda, yollarda emeklilerle yürüyeceğiz, gençlerle yürüyeceğiz, staj mağdurlarıyla yürüyeceğiz. Emekliye para yok, staj mağdurlarına para yok, çalışana para yok, çiftçiye para yok, esnafa para yok! Beşli çeteye gelince para çok, yandaş müteahhitlere para var! O zaman 31 Mart’ta da Recep Tayyip Erdoğan’a oy yok.”

Emekliler için Erdoğan’a çağrı: Seçimden önce yapalım

Özel, Samsun’un ardından Sinop’taki mitingde yurttaşlara seslendi.

Emekliler için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Özgür Özel, şunları kaydetti:

“Erdoğan bizim söylediğimiz ’emekli kartı’ seçim sonrası için düşünüyormuş. Sosyal yardım diyormuş ama esas mesele en düşük emekli maaşının asgari ücret olması. Yani emeklilere 7 bin lira seyyanen zam verilmesi. Gelecek hafta çıkıp da ‘Ben bunu ileride yapacağım’ deme. Çünkü sen vereceğim dediğin bayram ikramiyesini 6 bayram vermemiş insansın. Eğer emekliye bir şey yapacaksan Özgür Özel burada, CHP Grubu burada. Önümüzdeki pazartesi Meclis’i açalım, emeklinin zammını salı günü yapalım. Seçimden önce yapalım.” 

Erdoğan’a tepki gösteren Özel, “Emekliye bir şey vermek değil, kandırma peşinde olduğu için Recep Tayyip Erdoğan seçimden sonra iyileştirme yaparız diyor. Emeklinin karnı aç ama senin yalanlarına emeklinin karnı tok” diye konuştu.

Editör: Oğuzhan Arslan