APS HBER / OĞUZHAN ARSLAN - Türkiye'nin en büyük 5'inci şehrinin Antalya olduğunu ve dünyada herkesin gözünün Antalya'da olduğunu belirten Özel, "Sizin bir ilçenizi verseler Almanya'nın yarısını üzerimize yaparlar. Her bir yeri birbirinden değerli. Ancak bir yandan da bakınca Antalya bu iktidarın üvey evlat muamelesi yaptığı bir şehirdir. Toplanan vergilerin 10'da 1'i yatırım bütçesi olarak geri geliyor. İktidar kepçeyle alıyor ama çay kaşığıyla bile vermiyor" diye konuştu.

ÇEYREK ALTIN HESABIYLA 32 BİN LİRA ALMANIZ LAZIM

Antalya'nın artık sesini duyurmak ve ezberi bozmak zorunda olduğunu da ifade eden Genel CHP  Başkanı Özel, seçmenin sesini sandıkta duyuracağını ifade etti. Özel, alandaki emeklilere de seslendi ve ne kadar maaş aldıklarını sordu ve şunları söyledi:

"Bakın bu toprakların en acıklı türküsüdür. Emeklilerin çok büyük bir kısmı en düşük emekli maaşına 10 bin liraya mahkumdur. Nerede sorarsanız sorun. Hep bir ağızdan 10 diyorlar. Bir hesap yapalım. 3 Kasım 2002 günü bir emekli aldığı maaşla kuyumcuya gittiğinde 8 çeyrek alabiliyordu. Hesap ortada. Türkiye'de her hesap şaşar altın  hesabı şaşmaz. Bugün en düşük emekli maaşı 2 buçuk çeyrek altını alıyor. Kuyumcuya gitseniz 1 çeyrek alsanız eve gelince baksanız ki yok. Düşürmüşsünüz. Ne yaparsınız, geri aramaya gidersiniz değil mi? 5 buçuk çeyrek altın  kaybediyor her emekli, hem de her ay. Nerede kaybettiyseniz orada bulursunuz. Tayyip Bey geldiğinde düzeninizi bozmasaydı 26 bin lira maaş alacaktınız. 'Emekliyi enflasyona ezdirmeyeceğim' diyordu, hiç dokunmasa asgari ücret hesabıyla 26 bin lira almanız lazım. Çeyrek altın hesabıyla 32 bin lira almanız lazım. Bir seçim  sandığında 5 buçuk çeyrek altını kaybettiniz. Şimdi kaybettiğinizi aramaya, bulmaya gidecek misiniz? Yeri 31 Mart'ta sandık başıdır."

'DİNLEMİYORLAR, KULAKLARININ ÜZERİNE YATIYORLAR'

Emekli maaşlarına 7 bin liralık seyyanen zam önerisini hatırlatan Özgür Özel "Emekli maaşına 7 bin lira seyyanen zammın dışında faturalarda emekliye yüzde 40 indirim yapalım diyorum. Dinlemiyorlar. Kulaklarının üzerine yatıyorlar. Emekliler dini bayramlarda birer maaş ikramiye alıyor değil mi? Kimin sayesinde? Kemal Kılıçdaroğlu sayesinde. Kemal Bey bunu ilk kez 7 Haziran seçimlerinde söyledi. Veremezsin dediler. Emekli şamarı bir vurdu 1 Kasım'da, 'Biz de vereceğiz' dediler. Bu sene bayram ikramiyesini 5 bin lira yapacaklardı 3 bin lirada bıraktılar" diye konuştu.

'MÜLAKAT PARTİZANLIKTIR, KUL HAKKI YEMEKTİR, İNSAN AYIRMAKTIR, HAKSIZLIK ETMEKTİR'

Atanamayan öğretmenlerin sayısının her geçen gün arttığını ve mülakatların kaldırılması gerektiğini de ifade eden CHP Lideri Özgür Özel, konuşmasını şöyle noktaladı:

"2018'de o 1000 lira beğenmediğimiz 1000 lira, 24 kilo kıyma alıyordu. Bugün size verilecek 3 bin lira sadece 6 kilo kıyma alıyor. Sizin tencerenizden 18 kilo kıyma aldılar. Bunun hesabını hep beraber soracağız. Öğretmenlerin büyük bir derdi var. Yıllar önce geldiğinde Tayyip Bey 'atanmayan öğretmen mi olur hepsini atayacağız' demişti. Geldiğinde 80 bindi, şimdi 1 milyon öğretmen var. Mülakat yaparak partizanlıkla elediği öğretmenlere 'atanamayan öğretmenler' diyor. Kusur öğretmende değil ki. Mutlaka mülakat kaldırılmalıdır. Mülakat partizanlıktır, kul hakkı yemektir. İnsan ayırmaktır. Haksızlık etmektir."

CHP Genel Başkanı Özgür Özel konuşmasının ardından partisinin 19 ilçe başkan adayını bir kez daha tanıttı ve destek istedi. Özel ve beraberindekiler daha sonra miting alanının yanındaki iftar alanına geçti.

HP Genel Başkanı Özel, Antalya'nın Alanya ilçesinde Alanya Belediye Binası yanında düzenlenen "Alanya Mitingi" programında partililere hitap etti.

Antalya'nın hükümet tarafından üvey evlat muamelesi gördüğünü söyleyen Özel, toplanan vergi ile Antalya için ayrılan yatırım bütçesi arasında büyük fark olduğunu dile getirdi.

ALANYA MİTİNGİ 

Özel, Antalya ve Alanya'yı ihmal edenlerin Antalya Büyükşehir Belediyesini kazanma düşüncesinde olduklarını anlatarak, "Beş yıl boyunca dürüstçe çalıştık. Gayretli çalıştık. İsrafı bitirdik, hizmeti getirdik. Rant çevrelerini değil, halkın çıkarlarını kolladık ve bir kez daha Antalya'yı kazanmak için kolları sıvadık. İki kere üst üste kazanacağız ve Antalya'yı bir daha vermeyeceğiz." diye konuştu.

Özel, Alanya'nın Atatürkçü insanların olduğu bir cumhuriyet kenti olduğunu dile getirerek, kentin bir süredir sosyal belediyecilikten mahrum olduğunu, belediyeyi yönetenlerin ne buldularsa sattığını, her metrekaresinin birilerine peşkeş çekildiğini öne sürdü.

OTELLERİN YÜZDE 70'İ İPOTEKLİ

Turizmcilerin zorda olduğunu anlatan Özel, banka borçlarının 10 milyar doları bulduğunu ifade etti.

Özel, otellerin yüzde 70'inin ipotekli olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu bölgede kış turizminin bir şekilde canlandırılması, yazın çalışan emekçilerimizin 12 ay maaş alacak şekilde istihdam edilmesi önemli. Artan maliyetlere karşı tedbir alınmak durumunda. Yerli turist zorda. Emeklinin tatil yapma lüksü yok. Bir yılda kazandığı parayla bir hafta ancak tatil yapabiliyor."

Fahiş fiyat artışlarına karşı restoran ve kafelere boykot Fahiş fiyat artışlarına karşı restoran ve kafelere boykot

Antalya ve Alanya'nın son derece önemli bir tarım kenti olduğunu ifade eden Özel, çiftçinin derdinin boylarını aştığına vurgu yaptı.

Çiftçi girdilerinin fazla olduğunu anlatan Özel, şöyle konuştu:

"Çiftçinin durumu mazot, gübre ve destekleme alamadığı için kötü. Bugün 263 milyar lira desteklemenin 85 milyarını vermişler. 178 milyar lira, çiftçinin alacağı var ama vermiyorlar. Bunun üç, dört katı destekleme vermesi lazım. Çiftçinin sorunları hepimizin takip ettiği, bildiği, çözümünü dile getirdiği sorunlar. Ama bundan sonra en öncelikle yapılması gereken iş, ÖTV'siz KDV'siz mazot talebini yeniden hayata geçirmektir. Yatlara, teknelere ÖTV'siz, KDV'siz mazotu verip, Alanyalı çiftçiye 43 liradan mazot satanlara yazıklar olsun."

Özel, Alanya'da milliyetçisi, muhafazakarı, demokratı, sağcısı, solcusu, Alevi'si, Kürt'ü, Türk'ü Laz'ı, Çerkez'ini birlikte kucaklamak istediklerini kaydederek, belediyeyi hep birlikte yönetmek ve birlikte başarmak istediklerini ifade etti.

Karşılarındaki korku ittifakına inat, umudun, kardeşliğinin ittifakı olduklarını söyleyen Özel, "Biz ötekileştirenlere inat kucaklaşanların ittifakıyız. Biz şeytanlaştıranlara inat barıştıranların ittifakıyız. Biz ayın sonunu getiremeyen emeklinin, emekçinin, borcunu ödeyemeyen siftahsız esnafın, tarlada ürününü toplayamayan çiftçinin ve milletin efendisidir diye Atatürk'ün baş tacı yaptığı köylülerin ittifakıyız. Biz Türkiye ittifakıyız." değerlendirmesinde bulundu.

Özel, konuşmasının ardından ilçe belediye başkan adaylarını sahneye davet ederek vatandaşlardan destek istedi.

Editör: Oğuzhan Arslan