APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Son günlerde artan kadın cinayetlerlerine dur demek için Konak Belediye Başkanı Nilüfer Mutlu Çınar ve Karabağlar Belediye Başkanı Helil Kınay ile önde gelen kadın platformları ortak bir açıklama yaptı. Kadın belediye başkanları olarak kadın cinayetlerine dur demek için sokağa çıktıklarını söyleyen Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınar Mutlu  kadınların eşit ve özgür yaşadığı bir İzmir ve Türkiye hayali ile yola çıktıklarını söyledi. İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmasının sonuçlarının artan cinayetler olacağını söylediklerini dile getiren Mutlu, “Biz buna bir çocuktan katil yaratan karanlık dedi. Erkeklerden katil yaratan karanlık İzmir’i, Konak’ı bütün ülkeyi sardı. Biz buna bugün burada susmuyoruz, itaat etmiyoruz. Bugün hep birlikte burada sokaklardayız, alanlardayız. Erkek şiddetine hayır kadın cinayetine hayır” ifadelerini kullandı. 

KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR

Kadın Cinayetleri taciz ve istismarı gibi konularda söylenecek çok şey olduğunu söyleyen Karabağlar Belediye Başkanı Helil Kınay, sayılar ve isimlerin değiştiğini ancak bu acıların sona ermediğini aktardı. Kınay, “Bundan sonra sadece konuşmayacağız, şimdi ayağa kalkmak, mücadele etmek bu karanlık ve yobaz zihniyete karşı sesimizi duyurmak zorundayız. Kadın cinayetleri politiktir” dedi. Bu mücadelenin sadece kadın mücadelesi olmadığını söyleyen Kınay, eşitlik, hak, emek, adalet ve özgürlük mücadelesi olduğunu ifade etti. Kınay, cinsiyet fark etmeksizin bu mücadeleye sahip çıkılması gerektiğini söyleyerek, yalnız hissedilmemesi gerektiğini söyleyerek bu mücadelenin artması gerektiğini vurguladı.

BİZLER BİRER SAYIDAN FAZLASIYIZ

Her gün bir kadın cinayeti haberi ile uyandıklarının altını çizen İzmir Mor Dayanışma Kadın Derneği’nden Didar Gül, kadınları katledenin sadece erkekler olmadığını, erkek egemen düzenin buna neden olduğunu söyledi. Gül, “Bir gecede İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçildi. Sıra 6284 sayılı kanuna geldi. Kadınlar olarak örgütlü mücadeleyi sokak sokak sürdüreceğiz. Biz kadınlar haberlerde geçen birer sayıdan çok daha fazlasıyız, biz kadınlar hayatın ta kendisiyiz.” diyerek şiddeti önleyecek önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizdi.  Sığınma evleri oluşturulması konusunda talepleri olduğunu dile getiren Gül, tüm belediye başkanlarına seslendi. 

6284’E DOKUNMAYIN

“Bir gece İstanbul Sözleşmesinden çıkılmasını sağlayanların asıl katillerdir” diyen Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu Kadın Meclisinden Tülin Osmanoğlu, kadın cinayetlerinin iktidar politikalarının sonucu olduğunu aktardı. Aylık kadın cinayetleri verilerinden bahseden Osmanoğlu, 2024 yılının mart ayında en az kadın cinayeti olduğunu ve bunun sebebinin yerel seçimler olduğunun altını çizdi. Gül,” 6284 sayılı kanunu tartışmaya açmayın.  6284’ü tartışmaya açtığınız günden itibaren günde yirmi sekiz kadın öldürülüyor. 6284’e dokunmayın” ifadelerini kullanarak hukuki koruyucuların önemini anlattı.

ÇÖZÜM GETİRİLENE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ

İzmir'de Tencere-Tava protestosu İzmir'de Tencere-Tava protestosu

Kadınların şiddete maruz kalmasının bir fıtrat olmadığını dile getiren İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, bu düşüncenin tarikat anlayışı olduğunu söyledi. Herkesin bu konuda elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyen Gappi, kadına şiddete yönelik yaptıkları nar projesinden bahsederek, kadınları nar temsilcisi olmaya davet etti. Kadınların tek sorununun baş örtüsü sorunu olmadığı dile getiren Gappi, kadına yönelik şiddet konusunda bir çözüm getirilene kadar mücadele edeceklerini aktardı.

İKTİDARI DEĞİŞTİRMEK

Kadın cinayetlerinin temelinde eğitimsizlik, cehalet, kültür farklılıkları, annelerin erkek çocuk sevdası olduğunu vurgulayan Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İli Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, kadınları sadece bir sayı olarak hatırlamak yerine iktidarın tutumunu değiştirmeye çalıştıklarını söyledi. Uçar, “Tek çaremiz iktidarı değiştirmek. Yerel seçimlerde kadının sayılardan ibaret olmadığını, onların sayısını bir araya toplayıp gücümüzü sandıklarda göstermeliyiz.” Dedi. Kadınların yok sayıldığını söyleyen Uçar, kadın cinayetleri konusunda her zaman destek olacaklarını ve çözümün getirilmesinin gerekli olduğunu ifade etti.

Editör: Oğuzhan Arslan