APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları  bayram tatilinin ardından eyleme devam etti. TÜM-BEL-SEN’e bağlı belediye çalışanları toplu iş sözleşmelerindeki sosyal destek tazminatı ödemesinden kaynaklı başlattıkları eyleme bugün de devam etti. Belediye çalışanları İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın ’ın İzmir Sanat'ta ’ta bulunan ofisinin önünde açıklama yaptıktan sonra maaş bordrolarını yakarak eylemlere devam edeceklerini açıkladı.

Kültürpark’ta bulunan Belediye Binası’nın önünde toplanan belediye çalışanları bina içerinde yürüyüş gerçekleştirdikten sonra sloganlar atarak İzmir Sanat Binasına yürüdü. Bina önünde İZENERJİ ve İZDOĞA’dan çıkarılan çalışanların eylemleri devam ederken buraya gelen belediye çalışanları birlikte Belediye Başkanı Cemil Tugay’ı protesto etti. Bina önünde basın açıklaması yapan sendikanın 1 nolu Şube Başkanı Cevdet Keleş, “Toplu sözleşme kazanımlarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Whatsapp Image 2024 06 24 At 12.38.53 (1)

BAYRAMI ZEHİR ETTİ

Açıklamasının devamında Keleş, “ İzmir Büyükşehir Belediye yönetimi Kurban Bayramından önce belediye emekçilerinin yıllardır bedeller ödeyerek, mücadele ederek elde ettiği toplu sözleşme kazanımlarını hukuksuz bir şekilde gasp ederek iş barışını tek taraflı olarak bozmuştur. Seçimlerden önce memurlara, ‘’mevcut durumdan daha ileri sözleşmeler imzalayacağız’’ sözünü unutan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, memurunun sosyal denge tazminatının yarısına el koyarak, Ramazan Bayramı, 1 Mayıs ve Kurban Bayramı ikramiyelerini ödemeyerek, bayramı belediye emekçilerine zehir etmiştir” ifadelerini kullandı.

KAZANILMIŞ HAKLARA EL KONULDU

“İzmir Büyükşehir ve 28 ilçe belediyesini kazanan CHP li belediye başkanlarının ilk icraatları emekçilerin kazanılmış haklarına el koymak olmuştur” diyen Keleş, “Seçim süresince dillerinden düşürmedikleri demokrasi ve özgürlük kavramlarını yeni bir seçime kadar bir kenara attıkları görülmektedir. Sendikal hakkını, anayasa hakkını ve demokratik haklarını kullanarak bu hukuksuzluğa tepki gösteren belediye emekçilerine soruşturma baskısı yapılarak en temel haklarımızın kullanılması engellenmek isteniyor. Hukuki bir belge olan toplu sözleşme metninin 6. ve 8. maddelerinde yeni toplu sözleşme imzalanana kadar mevcut ödemelerin devam edeceği belirtilmesine ve Büyükşehir Belediyesinde örgütlü tüm sendikaların itirazına rağmen sosyal denge tazminatının yarısına hukuksuzca el konulmuştur. Tepkilerini dile getiren belediye emekçilerinin karşısına güvenlik güçleri çağrılarak biber gazı sıktırılmıştır” diye konuştu.

Tunç Soyer'den 100 gün sonra dikkat çeken açıklamalar Tunç Soyer'den 100 gün sonra dikkat çeken açıklamalar

HUKUKSUZLUKTAN GENEL MERKEZİN HABERİ VAR

CHP Genel Merkezi’nin sendikalarla birlikte çalışmalar yaptığını aktaran Keleş, “İzmir’de yaşanan hukuksuzluk CHP Genel Merkezinin bilgisi ve onayı ile yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu durumumun siyasal sorumluluğu ve doğuracağı sonuçlar CHP’nin hanesine emekçiler tarafından not edilecektir. Belediye başkanlarına, CHP İzmir İl yöneticilerine, Meclis Başkan Vekiline, Başkan Vekiline, Başkan Danışmanlarına ve belediye bürokratlarına konuyu tüm boyutları ile anlattık. Yapılan Toplu Sözleşmelerin hukuki temelini, Uluslararası İLO 87, 98 ve 151 sayılı sözleşmeleri, Avrupa Konseyinin Avrupa Sosyal Şart ve Avrupa Birliğinin Temel Haklar Şartı ile İLO Uzmanlar Komisyonu ve Sosyal Haklar Avrupa Komitesinin Kararları oluşturduğunu ve bu sözleşmeler ile ilgili geniş bir dosya sunduk. Anayasanın 90/5. maddesine göre; “Usulüne göre yürürlüğe konulmuş Milletlerarası antlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz. Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası antlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası antlaşma hükümleri esas alınır denilmiştir” dedi.

Whatsapp Image 2024 06 24 At 12.38.52

MÜCADELEDE KARARLIYIZ

Bir kez daha çağrıda bulunduklarını ifade eden Keleş, “Emekçilerin ekmeğinden elinizi çekin, gasp ettiğiniz sosyal denge hakkımızı ve ödemediğiniz ikramiyelerimizi derhal ödeyin ve toplu sözleşme masasını hemen kurun. Belediyelerde örgütlü tüm sendikalar gasp ettiğiniz haklarımız ödenene ve toplu sözleşme masası kurulana kadar mücadeleyi sürdürmekte kararlıdır” dedi.

Editör: Oğuzhan Arslan