APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Efes Selçuk Hıdırellez  coşkusunu İsabey Mahallesi’nde düzenlenen şenlikle yaşadı. Efes Selçuk Belediyesi tarafından düzenlenen şenlik coşku ve neşe içinde geçti.

Baharın müjdecisi, bolluk ve bereketin sembolü Hıdırellez kutlamaları Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in Roman Bandosu eşliğinde alana girmesiyle başladı. Şenlik alanına gelen Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel Hıdırellez ateşinden atladı.

Roman Dans Grubu Performansıyla Büyük Beğeni Topladı 

Yoğun katılımla geçen şenlikte İsabey Mahallesi gençlerinden oluşan Roman Ritim Grubu ve Roman Dans Grubu performanslarıyla beğeni topladı.

Efes Selçuk'ta Hıdırellez (2)

Gösterilerin ardından sahneye çıkan belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel her iki gruba da teşekkür ederek; “Öncelikle şunun söylemek istiyorum. Az önce iki ayrı grubun performanslarını izlediniz.  Bunlardan bir tanesi ritim grubuydu. Artık Efes Selçuk Belediyesi bünyesinde İsabey Mahallesi’nin yetenekli gençlerinden kurduğumuz bize ait olan, bizim insanlarımızdan olan ritim grubumuz var. Yine Roman Halk Dansları Grubumuz var. Her iki grubumuzun performansları da efsaneydi” dedi.

Hıdırellez’in baharın gelişini müjdelediği kadar bolluk ve bereketin sembolü olduğunu da belirten Başkan Ceritoğlu Sengel; “Her zaman şunu söylüyorum; bir arada yaşama kültürünü en güzel gerçekleştiren ilçelerden bir tanesiyiz. Baharın bereketi hepimizin üzerinde olsun. Huzur, barış, mutluluk içerisinde geçecek bir dönem olsun” dedi.

Efes Selçuk Belediyesi tarafından düzenlenen Hıdırellez Şenliği Ümmiye Konseri ile devam etti.

BORNOVA 

Bornova Belediyesi bereket, bolluk ve yeni başlangıçların simgesi, baharın müjdecisiHıdırellez ’i, Bornova Büyükpark'ta ’ta düzenlediği şenlikle kutladı. Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki renkli anlara sahne olan etkinlikte roman havası da oynadı. “Her günümüz ve gecemiz böyle neşe içinde geçsin” diyen Eşki, tüm dünya için barış diledi.

Bornovalılar Hıdırellez coşkusunu Bornova Belediyesi’nin Büyükpark’ta düzenlediği şenlikte yaşadı. Binlerce Bornovalının Büyükpark’ı doldurduğu gecede, Roman sanatçıların coşku dolu müzik performansları, unutulmaz bir geceye dönüştü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden gençlere ücretsiz bilet İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden gençlere ücretsiz bilet

Buyukpark (8)

Emeği geçenlere teşekkür

Roman havası oynayan Başkan Ömer Eşki, “Hızır İlyas Bayramınız, Hıdırellez kutlu olsun. Bornovalılar eğlenmeyi bilir. Bu gece yaşadığımız coşkuyla tüm İzmir’e bunu kanıtladınız, ‘Hıdırellez Bornova’da kutlanır’ dedirttiniz. Bunun için başta sizler olmak üzere organizasyonun düzenlenmesinde büyük pay sahibi olan Bornova Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne, değerli meclis üyemiz Göksel Ceviz’e ve çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Buyukpark (5)

Tüm dünya için barış dileği

Dostluk ve barış mesajı veren Başkan Ömer Eşki, “Umarım her günümüz, her gecemiz böyle güzel geçer. Amacımız çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sunmak. İnsanların barış içinde yaşadığı, savaşların olmadığı bir dünyayı ancak böylesi zamanlarda birlikte olup kenetlenerek inşa edebiliriz. Bu anlamda kan gölüne dönen dünyada bir huzur adası olarak Cumhuriyeti kuran ve bizlere armağan eden Büyük Önderimiz Atatürk’e teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın Mustafa Kemal, yaşasın Atatürk ilke ve devrimleri” dedi.

Kayadibi Hıdırellez (1)

Kayadibi’nde 160 yıllık gelenek

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, Kayadibi köyünde 160’ıncısı düzenlenen Geneleksel Hıdırellez Şenliği’ne de katıldı. Başkan Eşki, imece usulü hazırlanan köy yemekleriyle yüzlerce kişiyi bir araya getiren renkli şenlikte halay çekerek coşkuya ortak oldu.

KARABAĞLAR 

Baharın müjdecisi, bolluğun ve bereketin sembolü Hıdırellez’de Karabağlar’da yaşayan vatandaşlar doyasıya eğlendi. Yeşilyurt Karafatma Parkı’nda gerçekleşen “Hıdırellez Şenliği”nde vatandaşlar Uğur Sayınbatur Brass Ensemble konseriyle dans etti. Karabağlar Belediye Başkanı Helil Kınay’ın da katıldığı etkinliğe Karabağlar’da yaşayan vatandaşların ilgisi büyük oldu. Vatandaşların büyük coşkusuyla karşılanan Başkan Kınay, onlarla birlikte dans ederek şarkılar söyledi.

Karabaglar Hıdrellez Şenliği (8)

Bugün ülkenin bolluk, bereket ve umutla dolu günlerinin başlangıcı olsun

Konser öncesi konuşan Başkan Kınay, bolluğun, bereketin, huzurun, barışın ve kardeşliğin simgesi olan Hıdırellez’i kutlamak için bir araya geldiklerini belirterek, birlikte başladıkları yolculuğu Karabağlar’ın her bir mahallesine büyüterek devam edeceklerini vurguladı. Başkan Kınay, bugün dilenen tüm dileklerin kabul olmasını; ülkenin bolluk, bereket ve umutla dolu günlerinin başlangıcı olmasını istediğini dile getirdi. Baharı karşıladıkları gibi, baharı büyütecekleri ve yazı getirecekleri günleri hep beraber yaşamak istediklerinin altını çizen Başkan Kınay, bu günlerin çoğalması için hep birlikte çalışacaklarını ifade etti.

Karabaglar Hıdrellez Şenliği (5)

Uğur Sayınbatur Brass Ensemble unutulmaz bir gece yaşattı

Konuşmanın ardından sahne alan Uğur Sayınbatur Brass Ensemble, etkinliğe katılan vatandaşlara unutulmaz bir gece yaşattı. Vatandaşların Başkan Kınay ile birlikte dans edip şarkılar söylediği, halayların çekildiği ve Hıdırellez ateşinin yakıldığı etkinlik, renkli anlara sahne oldu. Gecenin sonunda Başkan Kınay ve Uğur Sayınbatur Brass Ensemble, sahnede birlikte İzmir Marşı söyleyerek gecenin kapanışını gerçekleştirdi.

ÇEŞME 

Çeşme Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Hıdırellez Şenliği, bu yıl da Çeşme Amfi Tiyatro ve Alaçatı Çarşı’da belediye bandosu eşliğinde kutlandı.

Renkli görüntülere sahne olan kutlamaların coşkusuna, zaman zaman etkisini artıran rüzgâr da engel olamadı. Çeşme Belediyesi ekipleri, sabah saatlerinden itibaren kutlamalar için hazırlıklara başlarken, etkinlik alanında ateşler yakıldı. Yoğun rüzgâra rağmen yüzlerce vatandaşın katıldığı kutlamalarda Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli ile birlikte vatandaşlar da şenlik alanında yanan ateşin üstünden atlayarak baharın gelişini kutladı.

Çeşme'de Hıdırellez Şenliği Coşkuyla Kutlandı6

Denizli; “Tüm dileklerimiz kabul olsun”

Öte yandan Hıdırellez Şenliğinde vatandaşları yalnız bırakmayan Başkan Denizli’ye vatandaşlar tarafından sevgi gösterileri yapıldı. Vatandaşlarla birlikte oynayıp, Hıdırellez ateşinin üstünden atlayan Lal Denizli; “Doğanın ve toprağın yeniden uyanışını simgeleyen Hıdırellez’i kutladık. Ateşimizi yakarak ritüellerimizi yerine getirdik. Toprağımızı bereketlendirecek olan Hıdırellez hepimize kutlu olsun. Bütün dileklerimizin gerçek olması ümidiyle, birlikte nice Hıdırellezlere!” diye konuştu.

ALİAĞA

Aliağa Yörükler Derneği tarafından Samurlu Oba Park’ta organize edilen Hıdırellez şenliğine Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa Yörükler Derneği Başkanı Tuncay Narşap ve yönetimi, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.  

12 Aliağalılar Hıdırellez Şenliğinde Buluştu

Aliağa dışından da yoğun katılımın olduğu şenlikte gerçekleştirilen zeybek gösterileri ve halk oyunları, çocuk yarışmaları, yumurta-çuval-halat çekme yarışları, sanatçı Neslihan Yılmaz tarafından verilen mini konser, temsili ateş yakma ile minikler için kukla gösterileri renkli görüntüler oluşturdu. Şenliğe katılan vatandaşlara yöresel keşkek ve topalak yemeği de ikram edildi.

6 Aliağalılar Hıdırellez Şenliğinde Buluştu

Hıdırellez Şenliği’nde bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, “Hıdırellez Bayramı Orta Asya’dan Balkanlara kadar birçok coğrafyada sevgi ve kardeşlik içerisinde kutlanıyor. Aliağamızda da çok güzel bir ortam oluştu. Bu güzel şenliğin gerçekleştirilmesinde emeği olan Aliağa Yörükler Derneği yönetimine ve buraya gelerek bu coşkuya ortak olan tüm vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.  

Aliağa Yörükler Derneği Başkanı Tuncay Narşap ise birlik ve beraberlik ruhu içinde gerçekleştirilen etkinliğe katılan tüm Aliağalılara teşekkür etti.

MENEMEN

Menemen’de baharın gelişi ve Hıdırellez sevinci sokağa taştı. Ahıhıdır Mahallesi’nde gerçekleştirilen Hıdırellez şenliği, ilçenin dört bir yanından Menemenliyi bir araya getirdi. Yoğurt içinde altın aramadan halat çekmeye, çuval yarışından sandalye kapmaya kadar birçok geleneksel oyunun oynandığı ve yeni nesillere aktarıldığı yarışmalarda, heyecan üst düzeydeydi.


Menemenli Tayfun ve orkestrası ile başlayan programda Hıdırellez ateşi de yakıldı. Ateş etrafında toplanan vatandaşları Romantik Erhan ve Bayan Romantik şarkılarıyla eğlendirdi.

Etkinliğe katılan Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan da, Hıdırellez ve baharı kutladı. Başkan Pehlivan, “Bahar demek; umut demektir, bahar demek; yeniden bir başlangıç demektir, bahar demek; tazelenmek demektir. Bu güzel etkinlikte de hep birlikte yeni bir başlangıçla tazelenmek, geleceğe umutla bakmak, dostluk ve kardeşliğimizi pekiştirmek için bir aradayız. Balkanlardan Orta Asya’ya uzanan geniş bir coğrafyada kutladığımız Hıdırellez, bereketli olsun. Bizi kaynaştıran Ruz-i Hızır olan Hıdırellez kutlu olsun. Hıdırellez alanımızda çok güzel görüntülere şahit olduk. Yoğurt içinde altın aramadan halat çekmeye, çuval yarışından sandalye kapmaya kadar bizim de çocukluğumuzdan beri oynadığımız oyunların bugüne taşınmasından ve bu kültürün yaşamasından inanın çok mutluyum” dedi.

Editör: Oğuzhan Arslan