İzmirlilerden Cemil Tugay'a ekmek teşekkürü İzmirlilerden Cemil Tugay'a ekmek teşekkürü

APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Kâtip Çelebi Ünivertesi’nde gençlerin akşam yemeğine konuk oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ekonomik krize karşı üniversite öğrencilerine nefes aldıran ücretsiz dağıtımına katılan Başkan Tunç Soyer, gençlerle sohbet ederek uygulamadan memnuniyetlerini sordu. Eğitimden siyasete gençlerin sorularını cevaplayan Başkan Soyer, öğrencilerle hatıra fotoğrafı da çekildi.

En çok mutlu olduğum yer gençlerin yanı

Ziyarette konuşan Başkan Soyer, “Bir kere gençlerin içinde nefes alıyorum. En çok mutlu olduğum yer onların yanı. Gerçekten onlarla beraber olmaktan muazzam bir keyif alıyorum. Katip Çelebi Üniversitesi’nin içindeyiz. Burada günde yaklaşık 750 öğrencimize sıcak yemek servisi yapıyoruz. İzmir’in üniversitelerinde bu uygulamayı başlatmıştık. Katip Çelebi’de de bu işi sürdürüyoruz. Geçen sene kapının dışında yemek veriliyordu. Bu sene rektörlük izin verdi ve içeride hizmet veriyoruz. Çok iyi oldu. Çadırlarla çocukları biraz daha soğuktan koruyan bir şekilde hizmet veriyoruz. Sordum, soruşturdum, çok memnunlar” diye konuştu.

Seçimden sonra da devam etmesi lazım

Üniversite öğrencilerine ücretsiz yemek ve çamaşırhane hizmeti seçimden sonra da devam edecek mi sorusu üzerine Başkan Soyer, “Devam ettirmemiz lazım. Bu hizmetlerin çok kıymetli olduğunu, öğrencilerimizin bundan memnun kaldığını ileteceğim. İnşallah tüm öğrencilerimizin geleceği aydınlık olsun, yüzleri hep gülsün. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak her daim onların yanında durmaya devam ettik, bundan sonra da ederiz” dedi.

Öğrenciler çok memnun

Öğrenci Zehra Çavaş ise “Başkanım şu an yemekle beraber bize çamaşırhane hizmeti veriyor. Bence bu uygulamalar çok iyi. Öğrenci olarak başka şehirlerden İzmir’e geliyoruz. Lezzetli yemekler veriliyor, bu sırayı beklemeye değiyor. Maddi olarak da bize destek oluyor. Çok memnunuz” diye konuştu.

Günde ortalama 5 bin kişilik akşam yemeği dağıtıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, hafta içi her gün 17.00 ile 19.00 saatleri arasında Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi,  İ.Y.T.E Üniversitesi, Katip Çelebi Üniversitesi, Demokrasi Üniversitesi ve Bakırçay Üniversitesi’nde günlük ortalama 5 bin kişilik sıcak yemek dağıtımı yapıyor. Uygulamanın başladığı 2021 yılından bugüne toplam 859 bin 400 kişilik akşam yemeği üniversite öğrencilerine ulaştırıldı.

Sabahları sıcak çorba ikramı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sıcak akşam yemeği dağıtımının yanı sıra üniversite öğrencilerine Çorba Durağı adını verdiği noktalarda hafta içi her gün 07.30 ile 09.00 saatleri arasında çorba ikramı yapıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Eğitim Fakültesi, Ege Üniversitesi Kampüsü yakınındaki Bornova Metro ve Fahrettin Altay Aktarma Merkezinde çorba dağıtımı yapılıyor. Kurulan Çorba Duraklarında bugüne kadar toplam 394 bin 750 kişilik sıcak çorba dağıtıldı.

Editör: Oğuzhan Arslan