Ege Üniversitesi bahar şenliklerinin  43'üncüsü başladı Ege Üniversitesi bahar şenliklerinin 43'üncüsü başladı

APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Dünyada çocukların bayramının olduğu tek ülke olmanın 104.yılı İzmir’de büyük bir coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen23 Nisan  kutlama törenine İzmir Valisi Süleyman Elban, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Kemal Yeni, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, siyasi parti temsilcileri ile İzmirli çocuklarla birlikte vatandaşlar katılım gösterdi. İzmir’deki güzel havada katılımın yoğun olduğu törende öğrencilerden oluşan bando ve bayrak takımının önderliğinde İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma gerçekleştirdi.

BU BAYRAMIN ARMAĞAN EDİLMESİ TESADÜF DEĞİLDİR


TBMM’nin açılışının 104.yılında olmanın duygu ve heyecanını yaşıyoruz” diyen İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, “Bir asır önce umutla inançla ve dualarla açılan gazi meclisimiz vatanımız işgal edildiği dönemde milletimizin hürriyet ve istikbal davasının kalbi olmuştur. İstikbali gençlere adamış bu meclis iradesini nesilden nesile aktarmıştır. Uğruna dünyada emsali görülmemiş bedeller ödenen mukaddes vatan toprağının her noktasında kahramanlarımızın duası olduğunu biliyoruz. Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün bu bayramı evlatlarımıza armağan etmesi asla tesadüf değildir. Şüphesiz ki bu vatanın evlatları şanlı mazimizden aldıkları ilhamla coğrafyamızda aidiyetimizi baki kılacaktır. Şüphesiz ki onlar Türkiye’nin yüzyılını ileriye taşıyacak ve ebediyeti göklerde dalgalandıracaktır” dedi. 


ÇOCUĞUN GÜLDÜĞÜ YER CENNETTİR

Velilere de seslenen Yahşi, “Anne ve baba için yüce yaradanın en büyük hediyesi olan çocuk aynı zamanda vatan içinde istikbalin ta kendisidir. Biliyoruz ki çocukların  mutlu olmadığı dünyada yanlış giden bir şeyler var demektir. Çocukların kahkahalarının çınlamadığı dünya yarımdır eksiktir. Çocukların kırık kalplerine gömülür adalet. Nerede bir çocuk gülse orasıdır cennet. Dünyaya zulmün ve nefretin değmediği çocuk gözlerinden bakalım. Bugün Gazze’den Doğu Türkistan’a birçok yerde zulme maruz kalan her çocuk dünyanın vicdan yarasıdır. Onların çıkaramadığı ses olmak insanlık görevimizdir” ifadelerini kullandı.

DÜNYAYI YENİDEN KEŞFEDECEKSİNİZ

“Çocuklarımız sizler aziz vatanımızın hayallerini gerçekleştirecek olanlarsınız” diyen Yahşi, “Hiç tüketmeyen bir merakla dünyayı yeniden keşfedeceksiniz. Bu cennet vatan bu topraklar sizin. Sizlerin inancı ve azmi bu vatanı canlandıracaktır. Aklınıza fikrinize yüreğinize güveniyoruz. Sizlerin gülen yüzlerinden yarının aydınlık Türkiye’sini görüyoruz. Birlik ve beraberliğimizin pekiştiği bu günlerde milletimizin istiklali ve yarınları için emek vermiş başta TBMM ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak üzere bize bu toprakları armağan eden tüm şehit ve gazilerimizi buradan saygıyla anıyorum. Tüm çocuklarımızın en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.NİCE KUTLAMALAR YAPACAKSINIZ

Törende Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in mesajı da iletilirken Tekin, “Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde milli bağımsızlığımız siz çocuklara armağan edildi. Sizler bu emaneti gururla taşıyacaksınız. İstiyoruz ki yüzünüz hep gülsün. Gözlerinizde pes etmeyen aydınlık bakışlarla güçlü bir Türkiye için mücadeleye devam edin. Türkiye yüzyılının ufkunda güvenle yürüyecek ve nice kutlamalar yapacaksınız” diye belirtti.

Editör: Oğuzhan Arslan