APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Türkiye Cumhuriyet’inin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 günü Samsun'da başlattığı Milli Mücadele’nin üzerinden tam 105 yıl geçti. Türk Milletinin kaderini şekillendiren ve bağımsızlığa giden yolda ilk adım olan bu tarihi gün için ülke genelinde kutlamalar başladı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, İzmir ’de de muhteşem gösterilerle kutlandı. Gençliğin enerjisinin meydanlara yansıdığı kutlama törenlerinden biri de Konak Cumhuriyet Meydanı’nda Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlendi.

19 Mayıs Izmir 2024 Kutlamaları (12)

Mehmet Kasapoğlu milli maçı İzmirlilerle beraber seyretti Mehmet Kasapoğlu milli maçı İzmirlilerle beraber seyretti

Tören, Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici’nin Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk heykeline çelenk sunması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende; İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Kemal Yeni, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zafer Levent Yıldır, AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, AK Parti İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı ve AK Parti Konak İlçe Başkanı Mehmet Said Başdaş protokolde yerlerini aldı. Vatandaşların yanı sıra sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı törende gençler tüm hünerlerini sergiledi.

19 Mayıs Izmir 2024 Kutlamaları (6)

ESKİCİ: İSTİKBAL RUHUNUN KIVILCIM ALDIĞI GÜNDÜR

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama töreninde konuşan Gençlik Spor İzmir İl Müdürü Murat Eskici, şu sözleri kaydetti:

“Tarih hem bir ibret vesikasıdır. Hem de bir kuvvettir, güçtür. Milletler tarihlerinden aldıkları güçle yaşarlar. Gelecek tasavvurlarını buna göre şekillendirirler. Biz neydik sorusunun cevabı aynı zamanda biz neyiz ve ne olabiliriz sorusuna ışık tutar. Bunu bu şekilde değerlendirmeye mecburuz. Çünkü insan tarihinde sadece geçmişini yani ne olduğunu değil, aynı zamanda istikbalini de geleceğini de arar. Dolayısıyla bir milletin kendi gücünün benliğinin farkına varması yani özgürleşmesi ancak tarihin farkına varmasıyla mümkündür. Unutmayın nereden geldiklerini bilmeyenler nereye gideceklerini bilemezler. Kendi tarihlerine yabancılaşanlar rüzgarın önündeki bir yaprak misali savrulmaktan kurtulamazlar. Sevgili gençler 19 Mayıs tarihi bizim için milletimiz için bu bakımdan çok önemli çok müstesna bir tarihtir. Bu tarih düşman işgaline karşı Anadolu’nun her köşesinde yükselen ruhun adeta gelecek hesabının yapıldığı bir istikbal ruhunun kıvılcım aldığı gündür. Bu tarih, bugün üzerinde; barış huzur ve güven içerisinde yaşadığımız Türkiye’nin inşasında ilk tuğlanın konulduğu gündür. 19 Mayıs 1919 günü Milletimiz esarette karşı direnişini ortaya koyduğu. Özünden aldığı güçle topyekün bir var oluş mücadelesi başlattığı gündür. Evet bugün daha sonra ya istiklal ya ölüm nidalarıyla vücut bulan bu milletin varlık, yokluk mücadelesinin başladığı gündür. Sevgili gençler, şunu asla unutmayın. 19 Mayıs ruhu bizim bu milletin en büyük varlığı, en büyük sermayesidir. Birlikte yürümenin, zorluklara hep beraber karşı durmanın; azimle, inançla, kararlılıkla mücadele etmenin anlamı bu ruhta gizlidir. Ülkemizin çelik çekirdeğini oluşturan bu ruh, işte budur. Tüm yokluk ve sıkıntılara rağmen milletimizin nasıl 7’den 70’e bir özgürlük mücadelesi verdiğini bugün çok daha iyi anlayabiliyoruz. 105 yıl sonra bugün bir kez daha diyoruz ki bu millet sadece rükuda eğilir, sadece secdede diz çöker, başka hiçbir yerde değil. Gençler, bizler tarihe yön vermiş muhteşem bir geleneğin varisleriyiz. Geçmişten aldığımız bu zenginlik insanlık mirasını geleceğe taşıma mesuliyetini omuzlarımızda hissediyor, gençlerimizi yarınlara en güçlü şekilde hazırlamanın gayreti içinde çalışıyoruz. Bu yolda Türkiye’nin gençlerine inanıyor ve güveniyoruz. Bu duygu ve düşünceler ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu cennet vatan uğruna hayatını feda etmiş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad eder. Sevgili gençlerimizin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını yürekten kutlarım.”

Editör: Oğuzhan Arslan