APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yaptığı basın toplantısında en çok sevindiği ve üzüldüğü şeyleri sıraladı.

Önce kendisini üzen şeyleri sıralayan Soyer şunları söyledi:

"Beni üzen elektrik fabrikasının verilmemesi beni inanılmaz üzdü. 5 yıl önce ihalesi vardı. Alacağız ve gençlik merkezi yapacağız diye çok heveslenmiştik. Bu beni çok üzdü. Önünden her geçişinde o binanın çürüdüğünü görebiliyor. Bunu yapmış olabilirdik biz şuana kadar. Buna nasıl vicdanları el verdi çok üzüldüm.

Sinem Dedetaş, görevine resmen başladı Sinem Dedetaş, görevine resmen başladı

İnsanları bu kadar kötü yazabilmesine şaşırıyorum. Bazı insanlar o kadar ağır şeyler yazıyor ki anlamış değilim."

Kendisini mutlu eden şeyleri de anlatan Soyer şöyle devam etti:

En son Kemeraltı'nda ziyaret yaptık ensaf yol boyunca alkışladı. Size nasıl mutlu olduğumu anlatamam. Yine portatif havuzlar koymuştuk. Onlardan bir tanesi Altınordu Spor Kulübünün parkında. Çocuğun biri başkan yüzmeyi öğrendim demişti çok çok heyecanlanmıştım.

Avrupa Komitesi Meclis başkanlığına seçildiğimde çok sevinmiştim.

9 Eylül konuşması sonrası çok övgü aldım ve çok sevindim.

Her Seferihisar'a gidişimde arabanın camını açıp körfez kokuyor mu diye bakıp kokunun geçtiğini görünce çok sevinmiştim."

Mevcut İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Şato Kütüphane Bahçesi'ndeki toplantıda görev yaptığı 2019-2024 yılları arasında hayata geçirdiği çalışmaları anlattı. Öte yandan Soyer, CHP tarafından aday gösterilen Cemil Tugay'ın seçim çalışmalarına katılmamasına ilişkin de konuştu.

Soyer, göreve geldiğinde belediye şirketlerinde 27 bin 271 kişinin çalıştığını, bu sayının bugün 34 bin 239 olduğunu söyledi.

Soyer, 2019 yılının mart ayında belediyenin borcunun 5 milyar lirayken, 2024 yılı şubat ayı itibarıyla 25,7 milyar lira olduğunu kaydederek, borcun euro bazında yüzde 3,4 azaldığını ifade etti.

'CHP İÇİN YAPACAĞIM ÇALIŞMANIN BİR SINIRI VARDIR'

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay'ın yanında seçim çalışmalarına katılmamasına değinen Soyer, şunları kaydetti:

"Sonuç itibarıyla ben aday gösterilmedim. Yani üstelik anketlerde başarısız çıktığıma dair ifadeler kullanıldı. Hatta daha yeni Sayın Genel Başkan bir açıklamada bulunmuş 'geçmişte bazı sorunlar vardı' falan demiş. Dolayısıyla benim, hani 'başarısız' bulunan bir belediye başkanının, hani 'sütte leke var onda yok' denilen bir başkan adayının yanında olması ona zarar verir. Başarısız bulunduğum bir yerde CHP için yapacağım çalışmanın bir sınırı vardır. Yani o da olabildiğince zorlayarak bunu yapmaya çalışırım. Son dakikaya kadar da elimden geleni yapacağım. Ama bunun sorumluluğunu benden beklemek artık haksızlık olur. Bir siyasi irade kullanıldı. Bu siyasi iradenin tercihleri oldu. O tercihlerin nasıl sonuçlanacağını hep beraber göreceğiz bir hafta sonunda. Ama hem beni gösterme hem benden bu işin kazanılmasını bekle. Bu hakkaniyete uygun değil."

'TAM SEÇİME GİDERKEN BU DOĞRU OLMAZ'

Görev süresine ilişkin vicdanının rahat olduğunu belirten Soyer, "Genel başkanlığa aday mısınız diye soracak olanınız varsa, bunların hepsi olabilir ama benim derdim o değil. Ben bu memleket için çalışmaya devam edeceğim" sözlerini sarf etti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Soyer, CHP Kurultayında önce 22 Haziran'da İzmir Duruşu adıyla paylaştığı metinde "değişime ihtiyaç var" dediğini aktararak, "Ama bu değişim 1 Nisan'dan sonra olmalıydı. Burada yanıldığımı gördüm. Kurultay süreci partinin seçmeniyle partiyi barıştıran bir sonuç ortaya koydu. Ama diğer kısmı doğru çıktı, yani partide büyük bir kaynama olur, büyük bir kaos olur. Tam seçime giderken bu doğru olmaz. Dolayısıyla ben hala o noktadayım. Keşke bu kurultay 1 Nisan'dan sonra yaşansaymış" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kendisinin yeniden aday gösterilmemesi konusunda etkili olup olmadığı yönündeki soru üzerine Soyer, İmamoğlu'nun müdahalesinin olmadığını söylediğini, kendisinin de buna inandığını dile getirdi.

DEM PARTİ AÇIKLAMASI

Soyer, DEM Parti ile gönül bağı olduğuna yönelik açıklama yaptığının hatırlatılması üzerine de şunları paylaştı:

"Benim bütün dezavantajlı gruplarla gönül bağım var. AK Parti'ye, MHP'ye oy verenlerle de gönül bağım var. Seferihisar Belediye Başkanıyken Sur Belediyesi ile kardeş belediye olduk. Sura kayyum ataması yapıldı. Türkiye'deki ilk kayyum ataması uygulamasıydı. Ben de ertesi gün Konak Meydanı'nda bir basın açıklaması yapıp bunun doğru olmadığını söylemiştim. DEM Parti'nin, o zamanki HDP'nin seçmenleri orada gösterdiğim duruşu asla unutmadılar. Kısacası gönül bağı, sevgi bağıdır. Hatta bir tutku bağıdır. Gönül öyle bir şeydir. Bağlanırsınız ve onun gereğini yapmaya çalışırsınız. Dolayısıyla siyasi bir içerik değil burada kastedilen, insani bir bağdır."

 Soyer konuşmasında Türkiye'de ilk kez İzmir'de gerçekleştiriler projeleri de sıraladı.

Türkiye'de ilk kez İzmir'de yapılanlar şöyle:

-Türkiye'nin ilk sünger otoparkını Gaziemir'de yaptık
-Türkiye'de ilk Halk konut projesi ile kentsel dönüşüm uygulaması başladı.
-Türkiye'nin en büyük tıbbi atık bertaraf tesisini açtık
-Türkiye'nin ilk defa barınaklarda hayvanların beslenmesi için hayvan maması üretim tesisi kuruldu.
-Visit İzmir'le Türkiye'de ilk kez bir dijital turizm ansiklopedisi açtı.
-Mera İzmir ile Türkiye'nin ilk çoban haritasını çıkardık.
-Slow Food İnternational'ın ilk defa İtalya dışında düzenlediği fuara ev sahipliği yaptık.
-Türkiye'de ilk kez yeşil şehir eylem planını gerçekleştirdik
-Türkiye'de ilk kez Dünya Belediyeler Birliği'ne ev sahipliği yaptık

-Türkiye'nin ilk ve tek gençlik belediyesini kurduk
-Engelsiz İzmir vizyonu kapsamında Türkiye'nin ilk terapi bahçesini kurduk.
-İzmir dünyanın ilk insan odaklı kentin değerlerini koruyan cittaslow metropolü oldu.
-Türkiye'nin ilk sünger kent projesi İzmir'de başladı.
-Avrupa Bisikletçiler Federasyonu İzmir'in Avrupa Bisiklet rotasına eklenme talebini kabul etti. İzmir Türkiye'den ağa katılan ilk kent oldu.
-Türkiye'de ilk kez acil çözüm adıyla bir uygulama başlattık.
-Türkiye'de ilk kez İzmir engelsiz modern sanatlar müzesini açtık.
-Büyükşehirlerde ilk defa çocuk belediyesi İzmir'de kuruldu.
-İzmir'in ilk dijital kütüphanesi Şato Kütüphanesi açıldı.

Editör: Oğuzhan Arslan