APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - İYİ Parti Gaziemir Belediye Başkan adayı Sedat Dağ, yerel seçime sayılı günler kala siyaset gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Süreçte yaptıkları çalışmaları aktaran İYİ Partili Aday Dağ, göreve geldiği takdirde Gaziemir’de dörtlü bir formül uygulayacaklarını söyledi, “Gaziemir ile ilgili mutluluk projemiz var” dedi.

Gaziemir’de başarılı bir süreç yaşadıklarının altını çizerek açıklamalarına başlayan Dağ, “Bu seçim için çalışmaya 2019 yılının aralık ayında karar vermiştik. O günden beri de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Seçim çalışmalarında vatandaşımızla görüşürken mümkün oldukça siyasi üslubumuza dikkat ediyoruz. Rakiplerimizi de belden aşağıya siyasete çekmeden, sadece vatandaşın lehine doğru olacağını düşündüğümüz fikirlerimizi ve projelerimizi insanımızla buluşturarak seçim çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Gaziemir’de 2004 yılında yapılan seçimlerde yerel seçmen sayısı 45 bin; bu seçimlerde ise 104 bin seçmenimiz var. Değişen ve gelişen bir insan popülasyonumuz var. Bugüne kadar görev almış belediye başkanlarının yaptıklarını ve vatandaşın ihtiyaçlarını çok iyi analiz ederek projelerimizi hazırladık. En büyük amacımız, Gaziemir Belediyesi’nin Türkiye’deki diğer belediyelere örnek tavır sergilemesi. Benim belediye başkanlığımda hiçbir ilçe başkanı ile kavga edilmeyecek. Farklı görüşlere sahip olabilir, aynı projeyi desteklemiyor olabiliriz ama her ay belediye başkanı olarak makamımda ilçe başkanlarıyla toplantı yapacağım. Cumhuriyet, katılımcı bir demokrasi sistemi. Artık 1960’lı, 1970’li sistemle Gaziemir’i yönetme şansımız yok. O nedenle Gaziemir’de uzlaşma kültürüyle bir yönetimi oluşturacağız” dedi.

‘FİKRİYAT DEĞİŞİMİ OLMALI’

“Gaziemir’de mevcut sorunları çözebilecek kadroya ve fikriyata sahibiz” mesajıyla sözlerini sürdüren İYİ Partili Dağ, “Türkiye’de bir değişime ihtiyacımız var; ancak bu sadece parti değişimi değil fikriyat değişimi de olmalı. Bunun içinde uzlaşı, istişare, planlama ve denetleme olmalı. Bunu, ilçemizde tesis etmekle görevliyim. “Yıl 2024 olmuş, Gaziemir’de bunlar hala eksik mi?” diye soruyorlar. Evet, hala eksiklerimiz var. Fakat bu benden önceki belediye başkanlarının bunları yapmadığı için değil, öncelikleri farklı olduğu için olabilir. Doğru ekip, doğru kadro oluşturursanız doğru öncelikleri sıralayabilirsiniz. Uzlaşı, istişare, planlama ve denetleme yani bu dörtlü formül ile Gaziemir’de oluşacak bütün sorunların önüne geçilebilir. Belediye bünyesinde görev alacak arkadaşlarımızın bazı endişeleri olabilir. Söz veriyorum, işini layıkıyla yapan kimseye dokunmayacağız. Onlar da bu yenilikten çok mutlu olacaklar. Onları mutlu edemediğimde Gaziemirlilerin mutlu olma şansı yok ve ben bunu biliyorum. Önce ekibi mutlu ve motive edeceğim. İletişim kopukluğunu ve motivasyon eksikliğini gidereceğiz. Bizim Gaziemir ile ilgili mutluluk projemiz var” ifadelerini kullandı.

GAZİEMİR’E İKİ VİZYON PROJESİ

Gaziemir’de hayata geçirmeyi planladıkları ana projelerin yanı sıra iki vizyon projesi olduğunun altını çizen Dağ, bunlardan ilkinin geçmiş dönemde görev almış belediye başkan adaylarının yarım kalmış projelerini hayata geçirmek olduğunu söyledi. İkinci vizyon projesinin ise 1870’li yıllarda bölgede yaşayan Rumların inşa ettiği tren yolu projesini tekrar gün yüzüne çıkarmak olduğunu aktaran Dağ, projeyi şu sözlerle anlattı: “Biz bu hattı canlandırmak istiyoruz. İstanbul İstiklal’deki tramvay  tarzında ama yeni dönemi selamlayan elektrikli bir tramvay yapacağız. Bu tramvay hem ilçe içindeki trafik yoğunluğunu azaltacak hem de üst kesimlerdeki vatandaşımızı İZBAN’a kavuşturacak. Hem İZBAN hem de Sarnıç arasında bir ring yapacak şekilde seferler düzenleyeceğiz. Bu model hem çevreci hem tarihe atıfta bulunmak hem de ulaşımı rahatlatmak için ilçemizle çok uyumlu olacak. Göreve geldiğim takdirde bu projenin ilk yıl planlamasını yapacak ikinci yılda da tramvayı Gaziemir ile buluşturacağız.”

Son olarak İYİ Partili Dağ, “Bu kez Gaziemir kazanacak. 31 Mart’ta iyi olan, Gaziemir’i iyi şekilde yönetecek adayın kazanacağına inanıyorum” diye konuştu.

Editör: Oğuzhan Arslan