APS HABER / PINAR ETCİ - 2019 yılından bu yana İzmir Tire Kaymakamı olarak görev alan Fatih Çobanoğlu, Resmi Gazete’de yayınlanan yeni atama kararları ile birlikte İstanbul Esenyurt’a kaymakam olarak atandı. Esenyurt’un eski kaymakamı Vural Karagül ise İzmir Tire’ye Kaymakam olarak görevlendirildi.

FATİH ÇOBANOĞLU KİMDİR?

1978 yılında Manisa’nın Alaşehir İlçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Alaşehir’de okudu. Lise öğrenimini Manisa Anadolu Öğretmen Lisesinde tamamladı. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine girdi. 1999 yılında Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. İçişleri Bakanlığının açmış olduğu sınavı kazanarak 2000 yılında Kaymakamlık mesleğine başladı.

Kayseri Sarıoğlan, Eskişehir Han ve Bursa Keles ilçelerinde Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulundu. 6 ay süre ile İngiltere’nin Nottingham kentinde İngilizce dil eğitimi aldı. Daha sonra Karaman Sarıveliler İlçesinde Kaymakamlık görevine başladı. 2006 yılında Uşak Ulubey İlçe Kaymakamlığına atandı. 2007 yılında Erzurum’un Aziziye İlçe Kaymakamlığına atandı. 30 Temmuz 2010 tarihinde de Erzurum’un Oltu İlçe Kaymakamlığına atanan Fatih ÇOBANOĞLU, 2013 yılı yaz kararnamesiyle, İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığına Şube Müdürü olarak atandı. 2015 yılında Bakanlık Encümen Kararıyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne Daire Başkanı olarak atandı. 2 yıl süreyle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde Bilgi İşlem Daire Başkanlığı görevini yürüttü. 2017 tarihinde Yaz Kararnamesiyle Reyhanlı Kaymakamlığına atandı. 08 Ağustos 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 2019/268 nolu Cumhurbaşkanlığı atama kararı ile Tire Kaymakamlığına atanmıştır. 24 Ağustos 2024 itibariyle de Esenyurt'a kaymakam olarak ataması gerçekleştirildi. Esenyurt Kaymakamı Fatih Çobanoğlu evli ve 3 çocuk babası olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Editör: Pınar ETCİ