APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyarbakır,ve Mardin'deki yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısının 12'ye yükseldiğini açıkladı. Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, iki ilde meydana gelen yangınların, yakın köy ve mahallelerde büyük üzüntüye yol açtığını belirtti. Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Köksalan Mahellesi'nde anız yangını olarak başlayan ve rüzgarın şiddetiyle hızla yayılan yangın, Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerini de etkisi altına aldı. Aynı zamanda Mardin'in Mazıdağı ilçesindeki Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahallelerine doğru ilerleyen yangın, büyük çaba ve vatandaşların yardımıyla kontrol altına alınabildi.

Diyarbakır'daki yangının boyutu gün ağırınca ortaya çıktı Diyarbakır'daki yangının boyutu gün ağırınca ortaya çıktı

Yangınların ardından yapılan ilk değerlendirmelere göre, hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye ulaşırken, 78 kişi de yangından etkilendi. Bakan Koca, yangında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dilerken, yaralılara da geçmiş olsun dileklerini iletti. Hastanelerde tedavi altına alınan yaralıların durumuyla ilgili bilgi veren Koca, 5 hastanın tedavi ve takiplerinin devam ettiğini, bunlardan 3'ünün entübe olduğunu aktardı.

Bakan Koca ayrıca, yangının çıkış sebepleriyle ilgili detaylı incelemelerin sürdüğünü ve yangınların kontrol altına alınması için ekiplerin çalışmalarının devam ettiğini vurguladı. Kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve vatandaşların koordineli çabalarıyla yangın bölgelerindeki zararın en aza indirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Editör: Oğuzhan Arslan