Van'da mazbata DEM Parti Adayı'na verildi Van'da mazbata DEM Parti Adayı'na verildi

APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Van da, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları Oruç'un açıklamasının ardından yasaklama kararına rağmen yürümeye çalışan ve uyarılara rağmen dağılmayarak slogan atan gruba polis müdahale etti.

Halkın İradesine Hiç Kimse Engel Olamayacak 

Van  İl Seçim  Kurulunun, DEM Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan'ın "seçilme yeterliliği olmadığı" gerekçesiyle "seçilmemiş sayılmasına" ve sonraki en çok oy alan, seçilme yeterliliğine sahip ikinci sıradaki adaya mazbatanın teslim edilmesine yönelik kararı sonrasında DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu Van 'da toplandı. Toplantının ardından Bakırhan ve Oruç, DEM Parti milletvekilleri ile Cumhuriyet Caddesi'ne kadar yürüdü. Burada toplananlara hitap eden Bakırhan, halkın iradesine hiç kimsenin engel olamayacağını söyledi.

GENÇLERİN VE KADINLARIN İRADESİNİ HALKA TESLİM ETMELERİ İÇİN İKTİDARA ÇAĞRI YAPIYORUZ

Seçim sonuçlarını kabul etmediklerini ve itiraz edeceklerini belirten Bakırhan, "Halkımızın ortaya koyduğu onurlu duruşuyla demokrasinin ve özgürlük taleplerinin cevabını seçimde vermiştir. Gençlerin ve kadınların iradesini halka teslim etmeleri için iktidara çağrı yapıyoruz. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bu siyasi olaylara aracı olmasın. Türkiye bu haksız karar karşısında büyük bir ittifak yapmıştır. Halkımızı sahiplenen ve arkasında duran herkese teşekkür ederim." diye konuştu.

ABDULLAH ZEYDAN'A MAZBATASI VERİLENE DEK MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

Oruç ise alınan karara tepki göstererek, "Bu sabah avukatlarımız, parti yetkililerimiz bir çalışma yürüttü ve oldukça geniş bir itirazı YSK'ye ulaştırdı. Bu itirazımız kabul edilinceye dek DEM Parti olarak halkımızla beraber demokratik mücadelede en güçlü şekilde tavır koyacağız. Abdullah Zeydan'a mazbatası verilene dek bu mücadelemiz devam edecek. Van halkının idaresine de sahip çıkmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Tülay Hatimoğulları da Türkiye’de yaşayan 84 milyona seslendiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bugün Abdullah Zeydan Başkanımızın adaylığını onaylayan YSK, seçimlere 48 saat kala adaylığıyla ilgili sorun bildiriyor. Bu sorun DEM Parti’ye iletilmeden önce AKP’ye ve AKP'nin adayına iletilmiş. Seçimler gerçekleşirken onlar bize kumpas kuruyorlardı. Ama onların kumpasını siz boşa düşüreceksiniz. Buradan YSK’ya sesleniyoruz. İl seçim kurulu, 2'ye 1 oyla, yani bir şerh ile bu kararı şimdi almış durumda. Bizler de bu sabah avukatlarımızla bir çalışma yürüttük. Oldukça geniş bir itirazı YSK’ya ilettik. Bu itiraz resmi sonuç alana dek DEM Parti, siz halkımızla beraber demokratik mücadelede tavır koymaya devam edecek. Abdullah Zeydan’a mazbatası verilene dek bu mücadelemiz devam edecek. Bu karar olumlu bir şekilde neticelenene kadar biz Van’da olacağız. Van halkıyla beraber bu mücadeleyi yürüteceğiz. Türkiye’de siyasetin kalbi şu anda Van için atıyor. Bizler bu irade gasbına karşı hep beraber duracağız.”

TİP LİDERİ ERKAN BAŞ VE CHP MİLLETVEKİLERİ DE VAN'DA

Heyette, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, CHP milletvekilleri Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, Sevda Erdan Kılıç, Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş ve parti temsilcileri de yer aldı.

TERÖR ÖRGÜTÜ LEHİNE SLOGAN ATANLARA POLİS MÜDAHALE ETTİ

Açıklamanın ardından gruptakiler, terör örgütü lehine sloganlar atarak yürümeye çalıştı. Yapılan uyarılara rağmen slogan atmaya devam eden gruptakilere polis müdahale etti. Ara sokaklara kaçarak ateş yakan ve polise taş atan göstericileri, polis ekipleri tazyikli su ve biber gazıyla dağıtmaya çalıştı. Kentteki izinsiz gösteriler ara sokaklarda devam ediyor.

VAN'DA BELEDİYE AK PARTİ'YE GEÇMİŞTİ 

DEM Parti'nin adayı Abdullah Zeydan, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde 245 bin 573 oy alarak yüzde 55.48 oranıyla kazandı. AK Partili aday Abdulahat Arvas ise 120 bin 147 adet oyla, yüzde 27.51 oranında kaldı.

Ancak Yüksek Seçim Kurulu ise DEM Partili Zeydan'ın yerine AK Parti adayı Abdulahat Arvas'ı belediye başkanı olarak belirledi ve mazbata verdi.

Editör: Oğuzhan Arslan