APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - CHP ,Hatay'da İl Seçim Kurulu'nun mazbatayı Cumhur İttifakı'nın Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı AK Parti 'li Mehmet Öntürk'e verme kararına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu' na başvuru yaptı.

Hatay'da mazbatanın AK Parti 'li aday Mehmet Öntürk'e verilmesi sonrası CHP harekete geçti. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay'da YSK kararı belli olmadan AKP'li adaya mazbata verilmesinin eleştirerek, "Yarın (bugün) saat 15.00’te YSK önünde olacağız" diyerek vatandaşları YSK önüne çağırdı.

Özel'in X hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

"Hatay'ın sandıktaki iradesine günlerdir masa başı oyunlarla müdahale edilmektedir. Başvurularımız sonuçlanmadan ve YSK kararını açıklamadan siyasi baskılarla haksızca ve hukuksuzca mazbata verilmiştir. Bizler yarın saat 15.00’te YSK önünde olacağız. Hatay'ın iradesine sahip çıkmak isteyen herkesi barışçıl ve anayasal hak arayışı için YSK önüne çağırıyorum."

Bunun üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in de katılımıyla Hatay'da sonuçlar kesinleşmeden AK Parti 'nin adayına mazbata verilmesini protesto için YSK önünde yapacağı basın açıklaması öncesinde Sıhhiye'de güvenlik önlemleri aldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Kamuya eleman alınmayacak diye bir şey söz konusu değil Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Kamuya eleman alınmayacak diye bir şey söz konusu değil

YSK'nin binasının da bulunduğu Sıhhiye'deki parkın etrafı bariyerler ile kapatıldı. Resmi ve sivil çok sayıda emniyet görevlisi, bölgede sabah saatlerinden itibaren görev yapmaya başladı.

Editör: Oğuzhan Arslan