APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a ziyareti sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeleri hakkında detayları paylaşan Özel, Osman Kavala ve Gezi Davası tutukluları konusunda konuştuklarını aktardı.

AİHM KARARINA RAĞMEN İNATLAŞILMAMALI

Cumhurbaşkanı ile olan görüşmede Osman Kavala ve Gezi Davası başlıkları altında Özel, şu ifadeleri kullandığını söyledi:

"Bu konuda en yoğun beklenti işadamlarından tutun Türkiye'nin ekonomisi iyiye gitsin isteyenlerin beklentisidir. AİHM kararına rağmen inatlaşılmamalı.

KAMUOYU İLE PAYLAŞMAM DOĞRU OLMAZ 

Yargı talimat almasın yargı talimatı kendi vicdanından alsın. Türkiye bu cendereden kurtulsun.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Kamuya eleman alınmayacak diye bir şey söz konusu değil Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Kamuya eleman alınmayacak diye bir şey söz konusu değil

Sayın Erdoğan'a özellikle Tayfun Kahraman'ın Bülent Arınç'la ve kendisiyle yaptığı konuşmayı satır satır hatırlattım ve belgeleri kendisine bıraktım. Sayın Erdoğan'a şunu sordum, dedim ki, 'Bülent Arınç'la görüştüğünde siz yurtdışındaydınız, 'Cumhurbaşkanı dönmesin, bakanlar istifa etsin, yönetimi bize bırakın' dedilerse hiçbirini cezaevinden çıkarmayın. Bu bir darbe girişimidir.' Ama ne demişlerdi? 'Ağaçları kesmeyin, buraya kışla yapmayın, AKM'yi yapmayın, bir de gaz fişeğini silah gibi kullanmayın'. Bu talepler son derece masum talepler."

Öte yandan hasta tutuklular konusunu da gündeme getirdiğini belirten Özel, "İki partinin genel başkanının yapmış olduğu görüşmede ben kendi düşüncelerimi söyleyebilirim. Ben büyük dramı anlattım talebimizi ilettim ancak kendisinin değerlendirmesini kamuoyuyla paylaşmam doğru olmaz" dedi.

YAVAŞ: EĞER OLUMLU YAKLAŞIM OLURSA

Yavaş, bir gazetecinin, "Özel ve Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizin de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşeniz olacak mı ve ne zaman olacak?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Tabii ki kamuoyu gibi ben de olumlu buluyorum. Özellikle CHP'nin birinci parti olduktan sonra özellikle bu gerilimi ortadan kaldırıcı yaklaşımı kamuoyu tarafından da çok olumlu karşılandı. Sayın Genel Başkanımızın yaptığı konuşmada belediyelerin sorunları da Sayın Cumhurbaşkanı'na anlatıldı. Önümüzdeki günlerde bizim de bakanlıklarla ilgili bazı bekleyen yazılarımız var. Onlarla ilgili eğer görüşmenin sonucu olumlu olursa biz de olumlu sonuç bekliyoruz. Olumlu sonuçlanmazsa sonrasında tekrar bir randevu istemeyi düşünebilirim. Görüşmenin sonucu inşallah iki taraftan da olumlu olur diye bekliyorum. Eğer hükümet kanadından olumlu bir yaklaşım olursa zaten problemlerimiz çözülecek o zaman görüşmeye gerek kalmayacak."

Editör: Oğuzhan Arslan