APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN -  İzmir Büyükşehir Belediyesi yaşanan Toplu İş Sözleşmesi eylemleri yoğun bir şekilde devam ederken Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay basının karşısına geçti. Başkan Cemil Tugay’ın İzmir Sanat binasında yaptığı açıklama sırasında dışarda eyleme devam eden emekçiler seslerini daha da yükselterek bina kapılarını zorladı. “Ortada bir görüş ayrılığı var” dedi. Tugay, “Konu tamamen sosyal denge tazminatıyla alakalı. Bizim verebileceğimiz rakamla istedikleri rakam arasında uyuşmazlık var. Maaşlar yatıyor. Onlarda bir sorun yok” dedi.

İnsanların talep etmelerinin doğal olduğunu aktaran Tugay, “Taleplerin karşılanamaması durumunda tepki göstermeleri doğal. Ancak hepimizin unutmaması gereken bir şey var. Arkadaşlarımız 657 ile çalışan devlet memurları. Dün yaşanan durumlar son derece tatsızdı. Belediye meclisini engellemek demek istemiyorum ama düzeni bozma durumu yaşandı. Mesai saati içerisinde belediye hizmet binası içinde yaşanmaması gereken durumlar. Bu konuyla ilgili soruşturmalar olacak” ifadelerini kullandı.

Tugay: İzmir'in geleceği için birlikte hareket ediyoruz Tugay: İzmir'in geleceği için birlikte hareket ediyoruz

Sorunun temeline değinen Tugay, “Sendikanın talep ettiği SDT kanunun belirlemiş olduğu sınırın üzerinde. Bunun üzerine çıkamayız. Bu zaten İzmir dışında hiçbir şehirde uygulanmıyor. Bizde geçen dönem yasal sınırın üzerine çıkılmış. Fakat bunu ben imzalamadım. Sendikadaki arkadaşlarımızla bunu görüştük. Elimizde raporlarda var sayıştay ile ilgili. Sayıştayın raporunda ‘geçen dönem yasal sınırın üstünde ödeme yapan sözleşme imzalayan belediye başkanı hakkında soruşturma yapılması’ ile ilgili olarak yazı var. Belediye Başkanı aynı zamanda kamu zararından sorumludur. Bu durumlar bizi bu anlaşmayı yapamaz hale getiriyor. Konu bütçeden kaynaklıymış gibi aktarıyorlar ancak konu bütçe ya da tasarruf tedbirleri değil. Bu yasaya uymakla ilgili. Bu madde dışında anlaşma sağlayamadığımız başka hiçbir şey yok. Ben insanların her türlü demokratik tepkisine saygı göstermekle beraber burada İzmir halkı adına görev yapıyoruz. Burası benim kendi özel şirketim değil kurallara uymak zorundayım. Burada harcanan her türlü para belediye bütçesinden gidiyor ve bu para halkın parası. Benim doğruları yapma zorunluluğum var. O yüzden burada yasal üst sınır üzerine çıkmayacağımı söylemek zorundayım” dedi.

ORADA DA AYNI SÜREÇ YAŞANDI

“Konunun tasarruf tedbirleriyle alakalı olmadığını” söyleyen Tugay, “Karşıyaka’da iken benden önceki belediye başkanı bu hakkı vermişti. Ben o dönemde memur sayısını göze alarak anormal bir artış yapmadan yasal üst sınırın bir miktar üzerinde sözleşmeye imza attım. Daha sonra benden çok daha yüksek bir artış istendiğinde yapamayacağımı da söyledim. Yasal üst sınırı devlet belirliyor. Karşıyaka’da 400 civarı burada 6 binden fazla memurla ilgili bir karar. Olası bir kamu zararı göze alamayacağımız bir suçtur. Böyle bir şeyi ne ben ne de başka bir belediye başkanı yapamaz. Orada da istenilen artışları yapmadığım için benzer süreçler yaşanmıştı” dedi.

ÇALIŞANLARIN HAKLARI GÜVENDE

Parti olarak her zaman memurların grevli toplu sözleşme hakkını savunduk diyen Tugay, “Olayın siyasi tarafında hükümetin yasal üst sınır koymasını da doğru bulmuyoruz. Ama biz uymadığımız takdirde cezai işlem başlayacağı için bu gözle de bakılmalı. Tüm çalışanların hakları güvende” ifadelerini kullandı.

KAÇI BELEDİYE ÇALIŞANI

Bir grup arkadaşın bu konuda gergin ve heyecanlı olduğunu gözlemliyorum” diyen Tugay, “Bu davranışın İzmir’e yakışmadığını söylemek istiyorum. Aynı zamanda dışardakilerin kaç tanesi İzmir Büyükşehir Belediyesi memuru olmadığını bilmiyorum. Dışardan gelenler de varmış. Arkadaşlarımız gerekli tespitleri yaptı. Fevri çıkışları olan insanların kimler olduğunu incelemek gerekiyor. Belediye ile ilgisi olmayan insanların kalabalık içerisinde olma ihtimali var” dedi.

AK PARTİ FIRSATÇILIK YAPIYOR

AK Parti’nin görüşüyle ilgili olarak Tugay, “Hem bir sınır koyup hem de bizi mecliste eleştirmelerini fırsatçılık. Temmuz ayında maaş artışları olacak. Umuyoruz ki memurların ihtiyaçlarını karşılayacak bir artış olur. Umuyorum ki yasal üst sınır konusunda da hükümet gerekli adımları yapar. Tamamen mevcut yasaları yapanlar yüzünden şu an bu durumdayız. Biz parti olarak duruma böyle bakmıyoruz. Ben genel merkezi genel başkanı ve ilbaşkanımızı bilgilendirdim. Kendi görevimizi yasal olarak sıkıntıya sokmayacak şekilde yapmak istiyorum” diye konuştu.

GÖREVİMİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUM

Sadece görevimi yapmaya çalıştığımı bilmelerini istiyorum, “Ben görevimin başındayım. Yakarız yıkarız diyenlere kulak asmadan İzmir’e hizmet vermeye devam edeceğim. Bu durum doğrusu anlaşıldığında çözülecek diye umuyorum. Yasa dışı davranma eğiliminde olan varsa da gerekenler yapılır” dedi.

Editör: Oğuzhan Arslan