APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Bolu'da bulunan Gölcük Tabiat Parkı, bungalov inşaat projeleri nedeniyle tartışma odağı oldu. Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın eşi Meral Özcan'ın da yer aldığı protesto gösterileri, projenin çevresel etkileri ve yerel yönetim kararlarına tepkileri gündeme taşıdı.

Gölcük Tabiat Parkı, Bolu'nun çam ormanlarıyla çevrili doğal bir cennet olarak bilinir. 2018 yılında, dönemin belediye başkanının inisiyatifiyle park içine 25 adet bungalov ev inşa edilmesi kararlaştırıldı. Bu yapılar, doğal dokuya zarar vereceği endişesiyle çevreciler ve yerel halk tarafından eleştirildi.

İnşaatın başlamasıyla birlikte bungalovlara karşı çıkan çevreciler, projenin iptali için dava açtı. Uzun süren hukuki mücadeleler sonucunda, Danıştay projeyi onaylayarak, bungalovların Bolu Belediyesi tarafından kiralanmasına olanak tanıdı.

Proje tekrar onaylanmasıyla birlikte, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın eşi Meral Özcan da içinde bulunduğu Gölcük Platformu üyeleri, meclis toplantısı öncesinde belediye binası önünde toplandı. Grup, projenin doğal alan üzerindeki olumsuz etkilerini vurgulayarak tepki gösterdi. Tanju Özcan ise, eşinin de protestoya katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Demokrasi açısından mutlu oldum. Karı-koca aynı düşünmek zorunda değil. Gerçi ben de seni protesto ediyorum. Bu akşam geç geleceğim eve" ifadelerini kullandı.

Kararın ardından kiralama işlemleri komisyona geri gönderildi, ancak bu durum yerel düzeydeki tartışmaları dindirmedi. Toplum, projenin geleceği ve yerel yönetimlerin çevresel konulardaki tutumları hakkında endişelerini sürdürüyor.

Gölcük Tabiat Parkı, Bolu merkezine 13 kilometre uzaklıkta, doğasıyla ünlü bir alanda yer almakta. Burada, parkın cazibesini artırmak amacıyla bungalov evlerin inşasına 2016 yılında başlanmıştı. Ancak bu inşaat, doğal yapıya zarar vereceği gerekçesiyle zaman zaman eleştirilere maruz kaldı.

25 bungalov evin yanı sıra idare ve konuk evleri için Bolu Belediyesi tarafından 7 milyon TL harcama yapıldı. İhale, 2017 yılının Aralık ayında tamamlandı ve yapılar kısa sürede kullanıma hazır hale getirildi.

Doğal hayatı koruma adına Gölcük Platformu'nun açtığı dava sonucunda, 2019'da Bolu İdare Mahkemesi projeyi durdurdu. Ancak, Danıştay'ın bu yılın başlarında verdiği kararla iptal geri alındı ve projenin devamına izin verildi.

Bolu Belediye Meclisi'nin Nisan ayındaki toplantısında, bungalovların 17 yıl süreyle kiralanması teklifi masaya yatırıldı.

Toplantı öncesi Gölcük Platformu üyeleri, bungalovların kullanımını protesto etmek amacıyla belediye önünde toplandı. Protestoya Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın eşi Meral Özcan da katılarak destek verdi. Grup, daha sonra belediye meclis toplantısının yapılacağı salona geçerek, pankartlar ve sloganlarla tepkilerini dile getirdi.

Gölcük Tabiat Parkı'ndaki son gelişmeler, yerel yönetim ve spor camiasını karşı karşıya getirdi. Bolu Belediyesi ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü arasında bungalovların kontrolü üzerine yaşanan anlaşmazlık, Boluspor'un da geleceğini tehdit ediyor.

Gölcük Platformu Sözcüsü Erol Perçin, meclis kürsüsünden yaptığı açıklamada, Gölcük ile ilgili yapılaşma sorunlarının yargıya taşındığını belirtti. Perçin, "Gölcük'ün geleceği için hukuki mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu süreçte, tüm hukuk yollarını kullanarak, en üst düzey mahkemelere başvurmayı sürdüreceğiz. Amacımız, hem Bolu hem de tüm memleketimiz için en iyisini aramak," dedi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ise toplantıda, Gölcük Tabiat Parkı'ndaki bungalovların Boluspor'a destek amacıyla kiralanmasının planlandığını, ancak bu planların risk altında olduğunu ifade etti. Özcan, "Eğer Milli Parklar, belediyemizden bu hakları alırsa, Boluspor bu durumdan zararlı çıkacak. Boluspor'a destek olma amacımızı sürdürmek istiyoruz, ancak bu gidişatla, parkın yönetimi el değiştirecek ve Boluspor zarar görecek," şeklinde konuştu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün, Gölcük Tabiat Parkı'nda kiralama haklarını kontrol altına alma girişimi, bölgedeki doğal ve sosyal dengeleri etkilemeye aday görünüyor. Özcan, bu müdahalenin sadece Boluspor için değil, Bolu'nun doğal mirası için de olumsuz sonuçlar doğurabileceğini vurguladı.

Bolu'da bulunan Gölcük Platformu üyelerinin istekleri doğrultusunda, yerel belediye meclisi aldığı bir kararla bungalov evlerinin kiralama işlemini tekrar gözden geçirmek üzere komisyona yönlendirdi. Belediye meclisi, bu konuda oy birliği ile hareket etti. Platform üyeleri, bu gelişme karşısında memnuniyetlerini alkışlarla ifade ederken salondan ayrıldılar.

Meclis oturumunun ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, oturumu izlemeye gelen eşi Meral Özcan'a hitaben bir konuşma yaptı. Eşinin, siyasi bir eylemde bulunarak dünyada nadir görülen bir duruma imza attığını belirten Özcan, demokrasi adına bu durumdan mutluluk duyduğunu söyledi. Ayrıca eşine esprili bir dille, "Seni protesto ediyorum, bu akşam geç geleceğim eve. Ama 'Sonuçta geleceksin' diyorsun, ne kadar geç gelirsem o kadar iyi" ifadelerini kullandı.

Başkan Özcan, son olarak solcu gruplara da seslenerek, protesto etmek için yeni bir konu bulduklarını dile getirdi. Meclis kararlarının, farklı siyasi görüşlerdeki insanlara bile ortak bir eylem alanı sunduğunu vurguladı.

Editör: Oğuzhan Arslan