APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan raporlu kronik Hepatit B ve D, diyabet ve kardiyoloji ilaçlarının artık aile hekimlerince yazılabileceğini bildirdi Işıkhan açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Aile hekimlerinin reçete edebildiği ilaçların sayısını artıran yeni bir düzenleme  yapıyoruz. 2 milyon vatandaşımız yeni ilaç düzenlemesinden faydalanacak."

Emeklilerimizin hayat kalitesini artıracak, arz odaklı hizmetlerle dinamik bir yapıya kavuşturuyoruz. Emeklilerimize yönelik sağlık hizmetlerinden sosyal faaliyetlere kadar geniş bir yelpazede hizmetler sunulacaktır.

EMEKLİ DANIŞMANLARINI GÖREVLENDİRECEĞİZ

Emeklilerimizin taleplerini ve beklentilerini doğrudan iletebilecekleri, geri bildirimlerde bulunabilecekleri bir iletişim platformu kurulmaktadır. SGK’nın uygulamaya koyacağız yeni hizmet modelimizde her emeklimizin hizmet merkezine gitmeden tek telefonla hızlıca ulaşabileceği, kurumumuzun yetkin personelinden oluşacak emekli danışmanlarını görevlendireceğiz.

Emeklilerimizin yaşamlarını kolaylaştıracağı teknolojik çözümleri devreye alacağız. Online hizmetlerimizi genişleterek işlemlerini daha hızlı, kolay yapabilmelerine fırsat vereceğiz. 81 ilde SGK İl Müdürlükleri’nde kurduğumuz Emekli Hizmet Masası emeklilerimize özel hizmetler sunmaktadır. Emeklilerimizin bu merkezlere giderek sunulacak hizmetler hakkında kendilerine bilgiler sunacak emekli danışmanlarımızla bir araya gelmelerini isterim.

EMEKLİLERE ÖZEL FIRSATLAR

Gerek kamu kurumlarımızla gerek özel sektörle anlaşmalar yaparak emeklilerimize yönelik özel fırsatlar sunarak onların sosyal, ekonomik olarak desteklenmesini sağlamak üzere çalışmalarımız devam etmektedir.

Yeni bir internet sitesi kurduk. Emekliler.gov.tr. Bu platformda faaliyetleri paylaşacağız. Bu siteyi kısa süre içerisinde kullanıma açacağız. Bankalardan odalara, sendikalardan meslek odalarına, özel sektörden kamu kuruluşuna kadar birçok paydaşımız destek verdiler.

1 AY ÜCRETSİZ KULLANILACAK

Paydaşlarımız ile görüşmelerimiz neticesinde netleşen desteklerin bir kısmını paylaşmak isterim. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yaz aylarında uygun olan yurtlar, 1 aylık dönemde emeklilerimizin ücretsiz kullanımına açılacaktır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı kendi bünyesindeki tesislerin ücretsiz olarak tüm emeklilerimize açma kararı aldı.

Emeklilerimiz tüm illerde yer alan kamuya ait misafirhane, öğretmenevi, sosyal tesis ve konuk evlerinden kamu görevlileri gibi yüzde 15 indirimli faydalanabileceklerdir.

PTTCELL'DE ÖZEL EMEKLİ PAKETİ

PTTcell tarafından emeklilere özel emekli paketi oluşturuldu. PTT Kargo’da emeklilere özel indirim sağlanmaktadır. TCDD Demiryollarında ana hat trenlerinde yüzde 10 indirim sağlandı.

TROY ile bankalarla yaptığımız protokoller çerçevesinde emekli kartları aracılığı ile fatura ödemelerinde, eczane ve market harcamalarında belirlenen üst limit dahilinde giyim mağazalarında indirimler tanımlanacaktır.

Haberleşme,ulaşım, zincir marketlere, online pazar yerlerine kadar birçok anlaşmayı emeklilerimiz için hayata geçireceğiz. Bu yeni SGK hizmet modelimiz ile emeklilerimizin topluma aktif olarak katılabildiği, sosyal yaşamın içinde yer aldığı bir sistemi hedefliyoruz.

Önümüzdeki dönemde bu ve benzeri daha birçok yeniliği emekli danışmanlarımızla yüz yüze, iletişim araçları ile, kurduğumuz platform ile emeklilerimize ulaştırmayı planlıyoruz. Daha sağlıklı bir emeklilik dönemi için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Emeklilerimizin beklentilerini çok iyi biliyoruz. 12. Kalkınma Planı hedeflerimize ve OVP’ye bağlıyız. Ekonomi politikası ile beklentinizi karşılayacak, refahınızı artıracak duruma gelmeyi hedefliyoruz. Yeni hizmet modeli ile tüm bu hizmetleri vatandaş odaklı sürekli geliştirecek, bürokrasiden uzak yeni imkanlar sağlamaya devam edeceğiz.

SAĞLIKTA GERİ ÖDEME SÜREÇLERİNDE İYİLEŞTİRME

SGK destek pilot uygulaması ile kayıp, kaçak, suistimal tespiti, veri ve karar alma, risk odaklı denetim, akıllı asistan modellerinin etkinleştirilmesi amaçlanmaktadır. Verilerimiz üzerinden analiz yapılarak sağlık geri ödeme fatura maliyetlerinin düşürülmesi sağlık fatura hizmetlerinin etkinleştirilmesi, iş gücünün ve kaynakların verimli bir şekilde kullanılması, sağlık geri ödeme süreçlerinin iyileştirilmesi hedeflenmektedir.

Bu sistem en kısa sürede hayata geçirilecektir. Sosyal güvenlikte suistimalleri önlemek amacıyla sahte sigortalılık ve sahte işyeri takip platformu projemizi hayata geçirdik."

Emeklilere KYK Yurtları 1 ay ücretsiz

Bakan Vedat Işıkhan’ın verdiği bilgilere göre;

Yeni mezunlara istihdam fırsatı... Başvurular 23 Haziran'da son Yeni mezunlara istihdam fırsatı... Başvurular 23 Haziran'da son

Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yaz aylarında uygun olan yurtlar, 1 aylık dönemde emeklilerimizin ücretsiz kullanımına açılacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı tesisler ücretsiz olarak tüm emeklilere açılacak.

Emeklilere kamu misafirhanelerinde yüzde 15 indirim

Emekliler tüm illerde yer alan kamuya ait misafirhane, öğretmenevi, sosyal tesis ve konuk evlerinden kamu görevlileri gibi yüzde 15 indirimli faydalanabilecek.

Editör: Oğuzhan Arslan