APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Önceki dönem Gençlik ve Spor Bakanı AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Kasapoğlu ve İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı  İzmir AK Parti İl Başkanlığında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantının başlangıcında açıklamalarda bulunan İl Başkanı Saygılı seçim döneminin yoğun bir tempoyla geçirildiğini söyledi. Saygılı, “Sonuçları itibariyle çok ciddi dersler aldığımız bir seçim oldu. Bu dersler ve mesajın yerine ulaştığı bir süreç yaşıyoruz. Hem İzmir teşkilatımız hem genel merkezimiz hem de Cumhurbaşkanımız bu mesajları doğru şekilde değerlendiriyor. Ne yazık ki projelerin değil ceketimi koysam kazanırım diyen zihniyetin kazandığı bir seçim oldu. 30 ilçenin yirmi sekizinde çok az farklarla kaybettik. Beş yıl boyunca İzmir’in bu süreci doğru değerlendireceğini düşünüyorum. Çok zor geçen süreçlerin ardından seçim süreçlerine girdik ve Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde demokrasi anlamında yara almadan bu süreçleri geride bıraktık. Cumhuriyet Halk Partisi delegelerinin mücadelelerini ortaya koyacakları süreci bekliyoruz. Bu süreçte de ben ve vekillerimiz İzmir’in sorunlarını Ankara’ya götürerek çözümlerle buraya dönmek istiyoruz. Sürecin iyi değerlendirilmesi için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 

SEÇİMLERİ HUZUR İÇİNDE GERÇEKLEŞTİRDİK

İl Başkanı Bilal Saygılı’nın ardından açıklamalarda bulunan Kasapoğlu, “Türkiye demokrasisinin gücünü milli iradeye saygısını her seçim tazeleyen bir ülke. Bunu geçtiğimiz yıl 14-28 Mayıs’ta nasıl yaşadıysak bundan bir ay önce yine yaşadık. Doğusuyla batısıyla halkımız sandıklara koştu ve her zamanki gibi milletimiz ne dediyse başımızın tacı dedik. Milletimizin iradesi en saygı duyduğumuz iradedir ve milletimizin iradesinden başka irade tanımayacağız. Türk demokrasisi rüştünü bir kez daha ispat etmiştir. Seçimleri huzur içinde gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 hükümlünün kalan cezalarını kaldırdı Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 hükümlünün kalan cezalarını kaldırdı

SEÇİLENLERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

“Cumhur ittifakı olarak büyük bir çaba ortaya koyduk” diyen Kasapoğlu, “İzmir bizler için çok kıymetli. İzmir için güzel hedeflerimiz ve hayallerimiz vardı. Tabi ki halkımızın gayesi farklı yönde gerçekleşti ancak hayallerimizde ısrarcıyız ve hayallerimiz peşinden yürümeye devam edeceğiz. Seçilen Cemil Tugay’a buradan da başarılar diliyorum. Bugüne kadar doğrunun, iyinin, üretimin yanında olduk. Bundan sonra da yine milletimizin menfaatinin yanında olacağız. Hizmetkar belediyeciliğin yanında olacağız. Hem Büyükşehir Belediyesi’nde hem de ilçelerde bize ne düşen varsa hayırlı iş ne varsa her daim onu gerçekleştirmenin peşinde olacağız. Bu heyecanla hareket edeceğiz. Teşkilatımız heyecanla İzmir hayallerinin peşinde. Biz AK Parti olarak refleksleri güçlü bir partiyiz. Her zaman milletinin mesajını doğru okuyan bir partiyiz. İnanıyorum ki aynı şekilde bu süreçleri değerlendirerek yolumuza devam edeceğiz. İzmir hayalleri noktasında Büyükşehir’de Hamza Dağ ve ilçe adaylarımız büyük gayretler ortaya koydu. İnşallah yine el ele vererek hayallerimizin peşinden koşmaya devam edeceğiz. İzmir dünya şehri. O yüzden İzmir’in bir yerel yönetim mantığıyla çok ama çok çalışılması kanaatindeyiz. Başta güvenli konutlar konusunda ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor. İzmirlinin yaşam kalitesiyle ilgili çevreyle ilgili sosyal yaşamla ilgili İzmir’in kadınları ve çocukları için çok ama çok ciddi faydalar ortaya konulması gerekiyor. Bu yüzden seçilen tüm herkese bu sorumluluğun ne kadar önemli bir sorumluluk olduğunu ve bunun takipçisi olacağımızı aynı zamanda gayretleri destekleyeceğimizi belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

İZMİR HAYALLERİMİZ DEVAM EDECEK

“2002 yılında Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile yükseliş dönemi başladı” diyen Kasapoğlu, “Milleti hakir gören zihniyetleri biliyoruz. 22 yıllık mücadelenin sonucu demokratik bir olgunluk yaşıyoruz. Demokrasiniz güçlüyse milletin iradesi gür bir şekilde çıkıyorsa milletin sözü ve kararı üzerinde bir şey tanınmıyorsa ekonomide de sanayide de her alanda güçlü olursunuz. Türkiye bugün hayallerini gerçekleştiren bir konumdadır. Küresel anlamda ekonomik etkiler yaşıyoruz ama inanın bunları yine birlikte aşacağız. Nasıl 22 yılda çok şey başardıysak bundan sonra da başaracağız. Biz milletimizin refleksleriyle hareket ettik ve milletin mesajını hep kıymetli gördük. Asla küçümseyenlerden olmadık. Her seçimde ne mazeretlerle muhalefet karşımıza geldi. Ölüler oy kullandı dediler. Halk kandırıldı dediler. Kömürle, simitle kandırdınız dediler. Bahane ürettiler. Biz asla hiçbir zaman milletimizin iradesini bahanelerle örtme peşinde olmadık. 85 milyonun hakkını korumak için bugüne kadar nasıl gayret gösterdiysek bundan sonra da aynı heyecanı büyüterek yolumuza devam edeceğiz. Önümüzde dört yılı aşkın bir süreç var. Türkiye yüzyılı sürecimizin başındayız. Çok kısa zamanda ekilen tohumların yapılan çalışmaların sonuçlarına şahit olacağız. O yüzden bizim anlayışımızda ümitsizlik yok. Hep ümit ve inanç var. İzmir’e dair hayallerimiz 31 Mart’ta vardı ancak yeni süreçte de yine var olmaya devam edecek. Çünkü biz milletimizi mutlu kılarak enerji alan bir hareketin temsilcileriyiz” dedi. 

KARŞIYAKA STADINI BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ

Karşıyaka stadıyla ilgili açıklamalarda bulunan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz üç stadın temelini attık. Karşıyaka, Göztepe ve Alsancak stadı. Üç stat içinde çok özel projeler hazırladık. Üçünün temelini aynı anda attık. İlk açacağımız stat Karşıyaka stadı olacaktı. Maalesef hep bahsettiğimiz çevreler mahkemelere gitti. 200 milyon liraya yakın yapılmış bir maliyet vardır. Biz bu yola çıkarken bu üç stadı yapma gayesiyle çıktık ikisini de bitirdik. Samimiyetle başladık samimiyetle bitirdik ama maalesef Karşıyaka stadında engellerden dolayı başarıya ulaşamadık. Cemil Bey o zaman Karşıyaka Belediye Başkanıydı görüştük bize Tunç Bey ile yapacağız dendi ve protokolleri gönderdik. Biz her zaman katkıdan yanayız. Bu konuda ne gerekiyorsa ilgili süreçleri takip edip destek verelim. Kendisiyle buluştuğumuzda da konuşacağız. Devir noktasında hazırız. Seçimde vaat verdi kendileri devralıp bitireceklerine dair. Bu süreçler en hızlı şekilde işlesin istiyoruz. Onların da gayretiyle bu süreçte birlikte adım atarak bitireceğiz” ifadelerini kullandı. 

MAZERETLERİN ARKASINA SIĞINMASINLAR

Belediyelere asılan pankartlarla ilgili gelen soruya cevap veren Kasapoğlu, “Yönetici olduysanız hiçbir mazeretin arkasına sığınamazsınız. Sorunlar varsa gayret göstererek plan ve programlarla başarıya ulaşacaksınız. 94 yılında Cumhurbaşkanımız İstanbul’da belediye başkanı seçildiğinde nasıl bir şehir devralmış biliyoruz. Herkes bu dönemleri hatırlıyor. Başarmak için hiçbir mazeret tanımıyoruz ve inanıyorum ki belediyelerin yöneticilerin bu mazeretlerin arkasına sığınmadan sorunların üstüne giderek sorunları aşmalarını temenni ediyoruz. Çünkü İzmir halkı başarıya odaklı. Şehircilik sorunlarının birer birer çözülmesine ihtiyacı var. Dokunulması gereken pek çok alan var. Enkaz edebiyatı hiçbir zaman çözüm vermez” dedi. 

MAZERET ÜRETMEK ALIŞKANLIK OLDU

Belediyelerin önümüzdeki beş yıllık süreçteki mali durumları için pozitif bir başlangıç olması gerektiğini değerlendiren Kasapoğlu, “Hükümet olarak bundan sonra da tüm belediyelere yine aynı ölçüde davranılacaktır. Halk menfaatine uygun olan ne varsa destekliyoruz ancak yanlış ve eğri olan ne varsa mutlaka karşısında duracağız. Mazeret üretmek bugüne kadarki İzmir’de büyükşehir başta olmak üzere pek çok belediyenin alıştığı bir davranış oldu” dedi.

Editör: Oğuzhan Arslan