Bayram ikramiyelerinin ödeneceği  tarih belli oldu Bayram ikramiyelerinin ödeneceği tarih belli oldu

APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - AK Parti İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı, evlerinde bakılan tam bağımlı vatandaşlar ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla her ay yapılan Evde Bakım Yardımı ödemelerinin Ramazan Bayramı dolayısıyla öne çekildiğini kaydetti. Bursalı bu kapsamda İzmir’de 151 milyon 697 bin TL’nin 20 bin 155 hak sahibinin hesabına aktarıldığını söyledi.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan en önemli aile odaklı bakım hizmet modellerinden biri olan Evde Bakım Yardımı’nın, 2006 yılında engelli bireylerin öncelikle aile yanında desteklenmeleri düşüncesiyle başlatıldığını hatırlatan Bursalı, Evde Bakım Yardımı ile engellilerin yaşadığı ortamdan ayrılmadan, ailesi veya yakınlarıyla birlikte yaşayarak aile birliğinin korunmasına ve güçlenmesine destek olunduğunu dile getirdi.

“ENGELLİ BİREYLERİMİZ İÇİN HAK TEMELLİ POLİTİKALAR GELİŞTİRİYORUZ”

Evde Bakım Yardımı ile bakıma ihtiyaç duyan tam bağımlı yakınlarının bakımını üstlenen vatandaşların desteklenerek aile bütünlüğünün korunduğunu belirten Bursalı, “Bakanlığımız engelli bireylerin eğitim, sağlık, güvenlik, istihdam gibi temel haklarına tam olarak ulaşmaları için hak temelli bir bakış açısıyla politikalar geliştiriyor. Evde Bakım Yardımı da bu anlayışla geliştirilen, engelli bireylerin öncelikle ailelerinin yanında desteklenmesini amaçlayan, onların yaşadıkları ortamdan ayrılmadan ailesi veya yakınlarıyla birlikte yaşayarak aile birliğinin korunmasına ve güçlenmesine destek olunan bir modeldir. Evde Bakım Yardımı kapsamında hak sahibi başına aylık 7 bin 608 TL ödeme yapılıyor. Bayram dolayısıyla önce çekilen ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyor, başta engelli vatandaşlarımız, aileleri ve tüm vatandaşlarımızın Ramazan Bayramı’nı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Editör: Oğuzhan Arslan