APS HABER / PINAR ETCİ - Saygılı mesajında, "İşgalin başladığı yerde, İzmir’de düşmana son darbenin vurularak büyük taarruzun zaferle son bulduğu o tarihi günün emanetçileriyiz. İzmir’i özel yapan ne varsa hem gururumuz hem sorumluluğumuzdur. 101 yıl önce, prangalarından bu şehirde kurtulan vatan toprağının her karışına sahip çıkmak, vatansever İzmir’imizi tarihine ve misyonuna yaraşır bir noktaya kavuşturmak boynumuzun borcudur" dedi. 

AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, İzmir'in kurtuluşunun 101'inci yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “İzmir; 15 Mayıs 1919’da istilaya uğradığında; ‘Burada zengin, fakir, âlim, cahil yok; Yunan egemenliğini istemeyen ezici bir kitle var… Bu sana düşen en büyük görevdir. Geri kalma, düş yıkımı ve kötü kaderine yanmak yarar getirmez.’ sözleriyle direnişe çağrıda bulunarak istiklal mücadelesinin ateşini yakmıştı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkışıyla alev topuna dönüştürüp tüm Anadolu’ya yaydığı hürriyet aşkı, o milli ruh; bugünün ve geleceğin Türkiye’si için de tek itici güç, zorlu zamanların tek anahtarıdır. Cumhuriyet tarihinin mihenk taşı olan bu şehir; en güçlü ve en büyük halka olmayı her zaman başarmıştır ve bize düşen bu halkayı büyütmektir. İşgale, yıkıma, yangına direnen bu güçlü duruş, ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına öncülük edecek kadar da bilgedir ve bize düşen de bu bilge kenti her alanda daha güçlü kılmaktır."

‘ANNE ŞEHİR İZMİR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İzmir’i tarif eden sözlerini hatırlatan Saygılı, sözlerini şöyle sürdürdü; “Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi İzmir, sadece İzmirlilerin değil 85 milyonun şehridir. Biz İzmir'i tüm gönül coğrafyamızın kalbi olarak görüyoruz. İzmir'in hudutları, fiziki koşulları ile izah edilemeyecek derinliktedir. İzmir tam manasıyla 'Anne şehir'dir. Türkiye Yüzyılı’nın inşasında da hak ettiği değeri alarak öncü özellikleri ile rehberlik etmeye devam edeceğine inandığım İzmirlilerin 101. kurtuluş yıl dönümünü kutluyorum. Tüm yokluk ve yoksunluğa rağmen, tüm Anadolu’yu vatan yapan, dünyada ve ülkemizde yeni bir çağ başlatacak cesaret ve kararlılığı gösteren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum."(DHA)

Editör: Pınar ETCİ