Adana Pozantı Otoyolu’nda akaryakıt tankeri yandı Adana Pozantı Otoyolu’nda akaryakıt tankeri yandı

APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi olumsuz durumları da beraberinde getirdi.

Yağışların azaldığı, sıcaklıkların geçen yıllara göre rekor düzeylere çıktığı 2024'ün yaz döneminde deniz suyu sıcaklıklarında da rekor ölçüm sonuçları çıkmaya başladı.

Adana'da deniz suyu 29 dereceyi aştı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün deniz suyu sıcaklıkları ölçüm raporlarına göre Adana  Karataş Balıkçı Barınağı'nda deniz suyu sıcaklığı 29,3 derece olarak ölçüldü.

İllerin deniz suyu sıcaklıkları

Hatay İskenderun’da 28,8 derece, Antalya Kemer’de 28,5 derece, Antalya Muratpaşa’da 28 derece, Mersin Yenişehir’de 27,6 derece, İzmir Konak, Antalya Alanya ve Aydın Didim’de 27,5 derece, Muğla Fethiye’de 27,4 derece, Antalya Kaş’ta 26,7 derece, Antalya Finike’de 26,6 derece sıcaklık ölçümleri yapıldı. Deniz suyu sıcaklıkları Çanakkale Biga ve İzmir Çeşme'de 26,3 derece, Mersin Anamur'da 25,6, Aydın Kuşadası'nda 25,5 derece, Balıkesir Bandırma'da 25,1 ve Muğla Bodrum'da 25 dereceye ulaştı.

Yeni sıcak hava dalgası yolda

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Önol,  ve Karadeniz'de deniz yüzey sıcaklıklarının normallerin üzerinde olduğuna dikkati çekti.

Çok sıcak bir hazirandan geçiyoruz

Karadeniz'de sıcaklıklar 24-25 derece ölçülürken, Doğu Akdeniz'de 28 dereceyi aşan sıcaklıklar gözlendiğini belirten Prof. Dr. Önol, “Önümüzdeki hafta yeni bir sıcak hava dalgasına girerken çok sıcak bir hazirandan geçiyoruz." diye uyardı.

Editör: Oğuzhan Arslan