APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Haziran ayı meclis toplantısının üçüncü oturumu meclis toplantılarının her ay başka ilçede düzenlenmesi kararı kapsamında Çeşme ’de yapıldı. Gündeme alınan maddeler tek tek oylanarak karara bağlandı.

İzmir'de elektrik akımına kapılan 2 kişinin ölümüyle ilgili olayda  29 gözaltı İzmir'de elektrik akımına kapılan 2 kişinin ölümüyle ilgili olayda 29 gözaltı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı toplu ulaşımda ilk binişten itibaren 90 dakika süresince ücretsiz aktarma yapılmasına olanak tanıyacak sisteme ilişkin teklif, Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) ikinci kez reddedildi. 

YAPAY GEREÇELERİ BIRAKIN

Ücretsiz aktarmanın iki partinin seçim vadi olduğunu hatırlatan İzBB Başkan Dr. Cemil Tugay toplu ulaşımda ilk binişten itibaren 90 dakika süresince ücretsiz aktarma yapılmasına olanak tanıyacak sisteme ilişkin teklifi getirmeye devam edeceklerini söyledi. Başkan Tugay, “Biz akıl ve fikir birlikteliğine AK Parti'nin adayı Hamza Dağ 'ben 90 dk geri getireceğim' dediğinde ben de gündeme getirerek fikir birliteliğine vardık. 90 dakika İzmir’de zaten uygulanan bir uygulamaydı. UKOME reddinde 4736 sayılı kanunun birinci maddesine aykırıdır demişler. Bu madde bu kanun kimin ücretsiz bineceğini belirliyor. ‘Siz ücretsiz binmeye karar veremezsiniz’ diyorlar. Biz ücretsiz binişten bahsetmiyoruz. Birbirini tamamlayan aktarmalı binişlerde ilk binişten sonra ikinci ödemenin yapılamasından bahsediyoruz. Fikir birliği içindeydik. Jandarma 90 dakikaya hangi şeyle karşı çıkabilir ki? Oraya karar almak üzere gelmişler. Diyorlar ki ‘belediye ücretsiz binişi yapamaz kararı alamaz’. Biz ücretsiz biniş değil diyoruz. Birinci binişte parayı ödüyor zaten diğer binişlerde ödemeyecek. Bu 90 dakika uygulamasından sadece CHP’ye oy verenler değil  AK Parti’ye oy vermiş 900 bin küsur insan da yararlanacak. Yapay olduğuna inandığım gerekçeleri bırakın. Allah aşkına insanlarımız talep ediyor. Bunu kabul etmeniz halinde insanlar 90 dakikadan faydalanacak. Reddetmeniz halinde insanlar kullanamayacak.  Lütfen bu işi siyasileştirmeyin. Bizim de bu karar almamız gerekiyor. UKOME’de çoğunluğu belediyeden alınmış kanunla bu noktaya gelmiş olması üzcüdür. Yapmayınız etmeyiniz” dedi.

Whatsapp Image 2024 06 14 At 20.27.50

TEKNİK ALTYAPIDAN YOKSUN

UKOME reddinin teklifin altyapısının olmamasından kaynaklandığını savunan AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Hakan Yıldız 90 dakika içinde ücretsiz aktarma yapılmasına olanak tanıyacak sisteme ilişkin teklifin teknik altylapısının oluşturulması halinde destek olacaklarını söyledi.

GAZZE İLE KARDEŞ ŞEHİR KARARI ALINDI

Filistin’e destek vermek isteyen ve bu anlamda karar alan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde CHP, AK Parti ve MHP’li Grup Başkanvekillerinin verdiği önerge ile Filistin’in Gazze şehri ile kardeş şehir olunmasına karar verildi. İlgili gündemde şu ifadelere yer verildi; "İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde yer alan tüm parti gruplarının ortak iradesiyle Gazze halkıyla dayanışmamızı pekiştirmek ve onların yanında olduğumuzu göstermek amacıyla İzmir ile Gazze arasında “Kardeş Şehir” ilişkisi kurulmasına yönelik yazılı önergenin “Bakanlıktan izin alınması koşuluyla” oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Hukuk Komisyonu Raporu.”

ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİN YANINDAYIZ

Söz alan MHP Grup Başkanvekili Bahadır Altınkeser, "Gazze'de siviller, çocuklar ölüyor. Oysa ki dedeleri dün Çanakkale’deydi ve burada şehit düştü. Soruyor o garip çocuklar 'neredesin Türk' diye. Biz bugün Gazze'deki çocukların, Filistin’deki özgürlük mücadelesinin yanındayız. Bir yerde masumlar acımasızca öldürüldüğü sürece hiçbirimiz güvende olmayacağız. İzmir'den sesleniyoruz, katliam ile karşı karşıya kalan kadın ve bebekler için kalıcı bir barış talep ediyoruz. Türk milleti ne olursa olsun mazlumun yanında olacaktır. Bu önemli konuda işbirliği yaptığınız için teşekkür ediyorum. İnşallah emsal olur" diye konuştu.

 ORADA OLACAĞIZ

AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız yaşanan drama dikkat çekerken, "Filistin halkına büyük bir değer verdiğimiz, önemsediğimiz ve onun büyüklüğü konusunda saygı ile eğildiğimizi belirtmek isterim. Bu kararı önemsiyoruz.Bu zulüm bittiğinde biz kardeşleri olarak orada olacağız. Bugün karne günüydü. Çocuklarımız karne aldılar ancak Filistin'deki çocuklar sınıflarında yan yana olmaları lazımken mezarda yan yanalar. Anne çocuğunu, çocuk anne ve babasını kaybediyor" ifadelerini kullandı.

İZİN VERİLSE GİTMEYE HAZIRIM

Bugün izin verilse gitmeye hazır olduğunu belirten  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, "Böyle bir zulme uğrayan kentin ve o halkın yanında olacağız.Bu bize yakışandır.Burada bütün yabancı ülke şehirleri ile kurulan kardeş şehir ilişkilerinde olduğu gibi bakanlığın izni gerekiyor. Bu izin verdikten sonra Gazze kabul ederse bir protokol imzalamış olacağız. Yürekten dilediğim şey, bu saldırıların durması ve Gazze halkının, Filistin'in hakkının yenmemesi. Bu aldığımız karar şu anlama geliyor; Orada savaş bittiği zaman biz oraya gidebildiğimiz zaman orada savaşın yarattığı tahribatı onarmak, travmaya uğramış, her türlü acıyı çekmiş insanların yanında olmak adına İzBB olarak tüm meclisimiz ve ilçelerimiz ile alabileceğimiz en fazla sorumluluğu alacağız. Ben oraya gitmeye talibim. Bugün izin verseler gitmeye hazırım. Çünkü özellikle çocukların, masum sivil halkın bu tür askeri sivil zulüm altında ezilmesi hiçbirimizin kabul ettiği bir şey değil. Bunu defalarca kınadık, kınamaya devam ediyoruz. Barışın sağlanması için atacağımız tüm adımlara atmaya hazırız" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısı devam ederken Çeşme Kalesi önünde toplanan grup sloganlar attı. Belediyedeki işlerinden çıkartılan işçiler iş, ekmek, hak arayışlarına devam edecekleri yönünde mesajlar verdi.

Editör: Oğuzhan Arslan