APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yeniden aday gösterilen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş  Habertürk Televizyonu'nda "Seçime Doğru" programına katıldı ve gazeteciler Faruk Aksoy, Fevzi Çakır ve Sena Alkan'ın sorularını cevapladı.

Mayıs 2023'teki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde İYİ Parti Başkanı Meral Akşener tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve kendisine yönelik "Cumhurbaşkanı adayı olun" çağrısı sorulan Yavaş, "Ben kırgın değilim. 'Aday olmadı' suçlamalarıyla uğraşıyorum. Gerçekten aday olmamı istiyorsanız, 'Hadi çık gel aday ol' demekle olmaz, başka partide kaydım var. 1 gün önce beni arayıp 'Teklif getireceğim, böyle bir şey düşünür müsünüz?' demesi lazımdı" şeklinde konuştu.

Dışişleri'nden İran ve İsrail açıklaması Dışişleri'nden İran ve İsrail açıklaması

Oybirliği olsaydı

Altılı Masanın karar alması halinde aday olacağını söylediğini hatırlatan Yavaş, "Bu süreçte adaylığımla ilgili her yerde şunu söyledim, 'Altılı Masa aday gösterirse aday olurum'. Zaten söyledim oybirliği olsaydı olurdum. Kazanacağımı düşünüyorum. Daha fazla konuşmak istemiyorum. Mahalli seçim ortamındayız. İnşallah Mayıs ayında yapacağımız görüşmede kamuoyunun bilmediği konuları bir kez konuşurum, bir daha konuşmam" dedi.

Biz istifayı istemedik

İttifak ayrılığı kararı sonrası İYİ Parti'de yaşanan ayrılıklar için Akşener'in "Partimize operasyon yapılıyor" sözlerini eleştiren Yavaş, "İYİ Parti seçmeni 23 ilçe 'Mansur Yavaş'la beraber girelim' demiş. Bu görüş kabul olmayınca zaten büyük çoğunluğu istifa etti. Milletvekili, il başkanı istifa etti. İlçe başkanlarının hemen hemen hepsi istifa etti. Operasyon denilecek bir hal yok, biz 'istifa edin' demedik. Beraber çalışıldı. Başarı varsa da beraber oldu" ifadelerini kullandı.

Editör: Oğuzhan Arslan