APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Tugay şu ifadeleri kullandı: Belediye başkanı olduğum zaman İzmir’e değer katacak yerli ve yabancı yatırımcıların yatırım yapmasını sağlayacak, gençlerimizin farklı kentlerde ya da ülkelerde geleceklerini aramasına dur diyecek, yetkim dahilinde yatırım ikliminin önünü açacak; çevreye, doğaya ve insana saygılı sanayinin ve ticaretin gelişmesi için yatırımcıların destekçisi olacağım.
Göreve geldiğimde bu vizyon ile hareket edeceğimi belirtmek isterim.
Henüz birkaç ay önce Atatürk OSB’mizde satılan sanayi parsellerinin metrekare fiyatlarının 550 ABD Doları seviyesinde alıcı bulduğunu gördük.
Türkiye’de bu kadar yüksek fiyatlı sanayi parseli var mı bilmiyorum.
Sanayicimiz 5000 metrekare büyüklüğündeki ortalama bir fabrika arazisine, bugünkü kur düzeyi ile tam 90 MİLYON TL yatırmak zorunda kalıyor.

Sadece taşa toprağa bu kadar parayı döken iş insanımız, üretim tesisini nasıl yapacak?, makine ve ekipmanını nasıl alacak?, işçi çalıştıracak, risk alacak, pazar bulacak, ihracat yapacak, para kazanacak ve yatırımının karşılığını almaya başlayacak…
TCMB gösterge faizinin %50, ticari kredi faizlerinin %70 ve üzerinde olduğu bir ülkede kimse yatırım yapmak istemez.


“Eski Türkiye” dedikleri dönemden daha beter hale soktukları Türkiye ekonomisinin, TEK VE YEGÂNE KURTULUŞ REÇETESİ REKABETÇİ ÜRETİM VE İHRACATA DAYALI BÜYÜMEDİR.

Bugün “büyüdük” dedikleri Türkiye; inşaata, kamu yatırımlarına, ithalata ve tüketime dayalı büyüyen bir ülkedir.
Yoksullaşmamız, daha da kötüsü yoksulluğu kara bir yazgı gibi benimsememizin altında yatan ana sebep budur!


Göreve geldiğimizde Ege Bölgesi Sanayi Odamız ile İzmir Ticaret Odamız ile Ege İhracatçı Birliklerimiz ile kafa kafaya verecek; kentimizin mevcut ve planladığımız ulaşım altyapısı ile entegre yeni ve planlı sanayi bölgeleri kuracağız.
İzmir’imiz 1990’lı yıllarda bugün üretim üssü olarak işlev yüklenen Organize Sanayi Bölgeleri’ni bu vizyonla kurdu ve büyüttü.
Şimdi yenilerini kuracağız.

Sanayicimiz üretime yönelmesi gereken kıt kaynaklarını taşa toprağa yatırmaktan kurtulacak.
İzmir’imiz pırıl pırıl gençlerinin katma değeri yüksek yatırımlarda geleceklerini şekillendirdikleri bir şehir olacak…
SÖZÜMÜZ SÖZ…

Editör: Oğuzhan Arslan