Sakarya OSM’de İslami düşünce gelenekleri konuşuldu Sakarya OSM’de İslami düşünce gelenekleri konuşuldu

APS HABER / PINAR ETCİ - Türk erkeğinin büyük değer verdiği aksesuarların başında gelen mücevher değerindeki el yapımı tespihler, özellikle Türkiye ve dünyanın dört bir yanındaki koleksiyonerler tarafından yoğun ilgi görüyor. Başkent’te yetişen ve Türkiye’nin en genç tesbih sanatçı ünvanını yıllardır gururla taşıyan Barış Bülbül, dört kuşaktır tesbih sanatıyla uğraşan Bülbül Ailesi’ni APS HABER'e anlattı. 

İlk olarak Mustafa Kemal Atatürk’e oltu taşı tesbih hediye eden Hamit Bülbül, oğlu Mustafa Bülbül’e tesbih yapmayı öğretti. Kısa sürede adından söz ettiren Mustafa Bülbül ise İsmet İnönü için çok sayıda tesbih yaptı. Baba mesleğini devralan Fahrettin Bülbül de oğlu Barış Bülbül’ü tespih ustası olarak yetiştirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan aldığı sanatçı sertifikası ile tesbih sanatını icra ettiğini anlatan Barış Bülbül, “Her şeyden önce biz esnaf değil, sanatçıyız” dedi.

VERGİDEN MUAF TUTULUYOR

Sanatçı statüsünde olması nedeniyle vergiden muaf tutulduğunu ve yurtdışı ziyaretlerinde kendisine vize uygulanmadığını anlatan Bülbül, “Ancak malzeme temininde büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Fildişi, damla kehribarı ve hayvansal olan bütün malzemeler yurtdışından geldiği için gümrükten geçme aşamasında problem yaratıyor, getirdiğimiz ürünleri elimizden almaya çalışıyorlar" diye konuştu. Özel yapım tespihlerin son zamanlarda oldukça revaçta olduğunu vurgulayan son kuşak tespih ustası Barış Bülbül, şöyle devam etti:

“Yaptığımız tüm ürünler büyük el emeği ve göz nuru ile yapılıyor. Klasik bir tesbihin yapımı iki gün sürebiliyor. Oyma işi yaptığımız tespihlerde ise iki haftayı bulabiliyor. Bazı tespih ustaları CNC tezgahlarda üretim yapıyor. Asıl mesleği tespih ustalığı olmayan kişiler bu işi bizim yanımızda öğrenip daha sonra da kendi mesleği gibi pazarlayıp bizi çevreye kötü olarak tanıtıyor. 

YURTDIŞINA AÇILMAK İÇİN VİZE İSTİYORUM

El emeği göz nuru tesbih sanatımızı yurtdışı fuarlarında temsil etmek, Türkiye'nin bu anlamda tanıtımını üstlenmek istiyorum. Bunun için bakanlık sanatçısı olarak; özellikle İngiltere ve Baltık Ülkelerine evli/bekar ayrımı olmadan sanatımızı icra edebilmemiz açısından bizlere vize ayrıcalığı verilmesini istiyorum. Ülkemizi bu anlamda en iyi şekilde tanıtıp, ülke ekonomisine sanatımızla katkıda bulunmak ve yurtdışı pazarında da yer almasını sağlayacağıma inancım tam. Belirttiğim ülkelere çıkış vizesi alabilmem durumunda fuarlara katılıp, oradan ham madde tedarik edebilir, ilgili fuarlarda yer alır, ülke ekonomisine katkı sağlayabilirim. Yanımda çok daha fazla sanatçı yetiştirmek, tesbih sanatını tüm dünyaya duyurmak ve tanıtmak istiyorum. Katar'dan Şeyh ve birçok iş adamı hali hazırda bizim tesbih koleksiyonumuzla tanışmış durumda. Daha fazla kişiye ulaşabilmek adına zaten hali hazırda bakanlıktan vize talebinde bulunmuş durumdayım. 

İŞ DÜNYASININ ÖNDE GELEN İSİMLERİ VE SİYASİLER 

Çoğunlukla iş adamlarından sipariş alıyoruz. Arap işadamlarının özel siparişleri olabiliyor. Bakanlardan, milletvekillerinden, askerlerden de siparişler alıyoruz. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ateş kehribarından yaptığımız bir tespihi hediye ettik. Bakan Mehdi Eker’e de fildişinden yaptığımız tespihi armağan ettik” şeklinde konuştu.

İnstagram Barış Bülbül 

Editör: Pınar ETCİ