Keşan'da iki ayrı operasyonda ruhsatsız silah ele geçirildi Keşan'da iki ayrı operasyonda ruhsatsız silah ele geçirildi

APS HABER / OĞZUHAN ARSLAN - Bilecik’te düzenlenen miting öncesinde il başkanlığını ziyaret eden Özgür Özel, burada basın mensuplarının sorunu yanıtladı. Konuşmasında dün Afyonkarahisar’da Belediye Başkan Adayı Burcu Köksal’ın ‘Dem parti hariç herkese kapımız açık’ söylemlerine değinen Özel, konuyu talihsizlik olarak gördü. Özel konuyla ilgili konuşmasının devamında ise şunları söyledi:

“Türkiye’deki 81 ilde ve seçime girdiğimiz bin 150nin üzerindeki seçim çevresindeki belediye başkanlarımızın tamamının imzalayacağı bir taahhütname bulunuyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerel yönetimlerde eşitlik politika belgesi. Dün Afyon’da bir talihsiz süreç yaşandı. Belediye başkan adayımıza yerelde sürekli belediyeyi kimle yöneteceği sorusu üzerine onlara cevap vermek isterken sanki seçmenin bir kısmına ayrımcılık yapılacakmış gibi bir ifadeye sürüklendi iş. Tabii bir takım fırsatçılarda bunun üzerinde uzun süre tepindiler. Ama dünden bugüne olacak bir şey değil aylardır süren bir hazırlık. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu konularda ne kadar duyarlı olduğunu ve ne kadar hazır olduğunu ve ne kadar kendinden emin olduğunu gösteriyor. Elimizde Cumhuriyet Halk Partisi yerel yönetimlerde eşitlik politikası var. Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanlarının başta toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele edeceklerini belirten bunu 9 madde halinde sıralayan bir taahhütname var. Bu taahhütname her bir belediye başkanımızın başta kadın erkek arasındaki ayrımcılık ve cinsiyet eşitsizliğine müdahale olmak üzere her türlü eşitsizliğin karşısında olduklarını belediye hizmetlerinde kendilerine başvuran vatandaşları hiçbir şekilde ayırmayacaklarını ırk, mezhep, inanç ve siyasi tercih farkı olmaksızın herkese sunulacak eşit hizmetleri taahhüt eden bir belgedir. Bu belgesi Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanları bugün kadın erkek eşitliği noktasındaki ve eşitsizliklerle ve cinsiyet eşitsizliklerdekiyle mücadele yönündeki taahhütnameyi imzalayarak iradelerini beyan ediyorlar.”

Bilecik ziyaretine Şeyh Edebali Türbesi’nden başlayan Özel, daha sonra İl Başkanlığında İl ve İlçe Belediye Başkan ve Belediye Başkan Adayları ile bir araya geldi.

 Belediye Başkan Adayları burada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi CHP Belediye Başkan ve Adayları toplumsal cinsiyet eşitliğini onaylayan  “Yerel Yönetimlerde Eşitlik Belgesi” imzaladı.

Özel, “Kadın hakları mücadelesinde önemli bir atım atabilmek için bir çalışma gerçekleştirdik. Yerel seçim gündemi ile birleştirdik. Türkiye’de 81 ilde seçime girdiğimiz 1150’nin üzerindeki seçim çevresi belediye başkanlarımızın tamamının imzalayacağı bir taahhütname bulunuyor. Bu taahhütname CHP’nin yerel yönetimlerde eşitlik belgesi.” dedi.

Yerel seçim gündemi ile ilgili kısa bir açıklama yapan Özel, Bilecik Belediye Başkan Adayı Melek Mızrak Subaşı’nın anketlerde ve saha çalışmalarında önde olduğuna dikkat çekti. Özel, şöyle konuştu:

“2019’da  yerel seçimleri Bilecik’te Cumhuriyet Halk Partisi kazandı. Daha sonra yaşanan talihsiz bir süreçten sonra Sayın Melek Mızrak Subaşı Belediye Başkan Vekilimiz oldu. Son dönemlerde yeniden kendisini aday gösterdiğimiz gün bir cumhur ittifakı kumpasıyla belediye meclisindeki dağılım değiştirilerek görevinden uzak tutulmaya çalışıldı ama elimizdeki bütün anketler ve Bilecik sokaklarındaki inanılmaz tansiyon kendisinin 1 Nisan itibariyle Bilecik’in seçilmiş kadın belediye başkanı olacağını gösteriyor.”

Editör: Oğuzhan Arslan