APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - İddiaya göre, Danişmentgazi Mahallesi'nde yabancı uyruklu bir kişi, 5 yaşındaki yabancı uyruklu çocuğu taciz ederken yakalandı.

Olayın ardından toplanan kalabalık grup, şahsı almak için taşkınlık çıkardı.

Özel Harekat polisleri tarafından alınan şüpheli bölgeden uzaklaştırılırken, kalabalık grup yabancı uyruklulara ait araçları ters çevirdi, iş yerlerini de ateşe verdi.

TOMA araçları ile müdahale edilen olayda itfaiye ekipleri de çıkarılan yangınlara müdahale etti.

Sosyal medyada, kentteki birçok noktada toplanan kalabalık grupların Suriyelilere ait olduğu iddia edilen araçların ters çevrildiği bazı işyerlerin ise ateşe verdiği görüntüler yer alıyor.

İş yerlerine saldırı

5 polis yaralandı

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, vatandaşları sakinleştirmek için olayların yaşandığı bölgeye geldi. Vali Çiçek çevredeki bir apartmanın balkonuna çıkarak burada vatandaşlara sakin olmaları uyarısında bulundu. Olayları yatıştırmaya çalışan 5 polisin yaralandığını belirten Vali Çiçek, "Ben öfkenizi iyi anlıyorum. Şu an gerçekten çok kızgın olduğunuzu ve bu olayın alçak bir olay olduğunu biliyorum. Ben size valiniz olarak söz veriyorum” dedi.

Valilikten açıklama

Kayseri Valiliği de kente yayılan olaylarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada zanlının Suriyeli olduğu ve “Suriye uyruklu bir çocuğa yönelik taciz sonrası” gözaltına alındığı ve halka sukunet çağrısı yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“30.06.2024 tarihinde ilimiz Danişmentgazi Mahallesinde Suriye uyruklu bir şahsın, küçük yaştaki Suriye uyruklu bir çocuğa yönelik taciz davranışı neticesinde emniyet birimlerimizce şahıs gözaltına alınmış olup, çocuğumuz ise birimlerimizce koruma altına alınmıştır.”

Açıklamada ayrıca olayın “titizlikle takip edilmekte olduğu” da vurgulanarak “Konu tarafımızca titizlikle takip edilmekte olup, vatandaşlarımızın itidalli davranarak, resmi makamlarca belirtilen açıklamalar haricinde herhangi bir eylemin içinde olmamaları hususunda kamuoyuna saygıyla sunulur” denildi.

Polis müdahale etti

MHP ve CHP'li vekillerden açıklama

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri milletvekili Aşkın Genç, X hesabında yaptığı açıklamada "Her geçen gün daha da büyüyen göçmen krizi, iktidarın umursamaz ve çözüm üretmeyen politikalarının bir sonucu. Türkiye, acilen toplumsal huzuru gözeten bir göç politikası geliştirmeli. Artık laf değil, icraat zamanı” ifadelerini kullandı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri milletvekili İsmail Özdemir de X hesabından yaptığı açıklamada “Kayseri’de bir çocuğumuza yönelik sergilenen insanlık dışı davranışta bulunan Suriyeli şahıs gözaltına alınmış ve hakkındaki işlemlere başlanmıştır” dedi.

İsmail Özdemir “Konuyla ilgili olarak Kayseri Valiliği’nce yapılan açıklamanın dikkate alınması ve hemşerilerimizin huzurunu kaçıracak provokasyonlara mahal verilmemesi elzemdir. Türkiye’nin huzur ve güvenliği için Suriyeli misafirlerimizin mümkün olan en kısa sürede onurlu bir şekilde ülkelerine dönmelerinin sağlanması MHP olarak beklentimizdir” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Yaşanan olayı protesto etmek isteyen kalabalık, Suriyelilere ait araçları ve iş yerlerini ateşe verdi.

Vali Çiçek: "Türkiye'ye yayılan örnek proje" Vali Çiçek: "Türkiye'ye yayılan örnek proje"

Hasar gün yüzüne çıktı

Emniyet güçlerinin büyümesini engellediği olaylarla ilgili zarar, gün ağarınca ortaya çıktı.

Melikgazi ilçesindeki Danışmentgazi, Osmanlı, Selçuklu, Hürriyet ve Aydınlıkevler mahallelerinde iş yeri ve araçların hasar aldığı görüldü.

Araçlar ters çevrildi, iş yerleri ateşe verildi

Ters çevrilen bir otomobil yolun ortasında yer aldı.

Hareketli geçen gecenin ardından bölgede, sessizlik olduğu gözlendi.

Polis ekipleri, bölgede devriye atarak güvenlik önlemlerini sürdürüyor.

Editör: Oğuzhan Arslan