APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sivas Katliamı'nın 31. yıl dönümünde Madımak Oteli'nde katledilen aydınları anma etkinliği düzenleyerek, acıların ve adalet arayışının önemini bir kez daha vurguladı. İzmir Sanat Merkezi'nde gerçekleşen bu anlamlı etkinlikte bir araya gelen katılımcılar arasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı, yerel yöneticiler ve sanatçılar bulundu.

Başkan Tugay,'nın 31 yıl öncesinde ve bugün yaşananların benzer acıları yansıttığını belirterek, adaletin sağlanması gerektiğini vurguladı. Konuşmasında, "Bu ülkede adaletin tecelli edeceğine olan inancımız tamdır. Her bireyin haklarına, düşüncelerine ve inançlarına saygı gösteren bir düzen inşa etmek için mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Etkinlikte duygusal anlar yaşandı; Alevi Bektaşi Federasyonu Ege Bölge Sorumlusu Gülbahar Kaplan, Madımak Katliamı'nda hayatını kaybedenleri anarak, adalet mücadelesinin kararlılıkla devam edeceğini ifade etti. Katılımcılar, etkinlikte şiir dinletileri ve katliamla ilgili bestelenmiş parçalar eşliğinde duygusal bir atmosferde bir araya geldi.

Madımak2

Lâl Denizli, Despina Vandi konseri krizinin detaylarını  anlattı Lâl Denizli, Despina Vandi konseri krizinin detaylarını anlattı

Madımak Katliamı'ndan kurtulan yazar Hidayet Karakuş, "Bu, aydınlık ile karanlığın savaşıdır. Bizler laik ve demokratik bir Türkiye için mücadele ediyoruz. Herkesin eşit olduğu bir ülke inşa etmek için birlikte hareket edeceğiz" diyerek duygularını dile getirdi.

Panelin sonunda, etkinliğe katılanlar Madımak Katliamı'nın hukuki sürecini anlatan Avukat Beydağ Tıraş Öneri'nin sunumunu dinledi. Program, özellikle insan hakları ve adalet mücadelesi açısından önemli bir anma ve dayanışma etkinliği olarak öne çıktı.

Editör: Oğuzhan Arslan