APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, AK Parti iktidarının seçim öncesinde memura kira desteği vaadinde bulunduğunu hatırlatarak, eleştirilerini sıraladı. Vekil Kılıç, “Hayaldi yapamadılar, memura kabusu yaşattılar. Memura seçim öncesinde kira desteği vermeyi vaat edenler, seçimden sonra açıkladıkları tedbir paketiyle memurun lojmanına kira zammı yapacak” iddialarında bulundu. 2023 yılının ilk dokuz ayında hizmet binası kiralama giderlerinin, lojman kiralama giderlerinin 8 katı olduğunu söyleyen Kılıç, “Elinizi memurun lojmanından çekin, yandaşlara ödediğiniz kiralara bakın” dedi.

MEMURUN LOJMANINDAN TASARRUF ÇIKTI

Hükümetin açıkladığı tasarruf paketine de değinen CHP’li Vekil, “Tedbir paketinden yoksullukla mücadele eden memurun lojmanından tasarruf çıktı. Kendileri dev gökdelenlerin sahibi yandaşlarına milyarlarca lira kira öderken, memurun lojmanına zam yaparak ekonomiyi düzelteceklerini sanıyorlar. Aile Bakanlığı Söğütözü’nde 33 katlı gökdelende kiraya oturuyor, Sağlık Bakanlığı durup dururken şehrin merkezinden şehrin dışına gökdelene taşınıyor. Tüm bakanlıklar ‘itibardan tasarruf etmeyip’ gökdelen, gökdelen geziyor. 2023 yılının ilk 9 ayında kamu hizmet binalarının kira gideri tam 1 milyar 657 milyon 659 bin TL. Sadece bir örnek vereyim, 2023 Sayıştay raporuna göre, 2022 yılında Ticaret Bakanlığı hizmet binası kiralama ve tadilat işlemleri için 11 milyon TL harcamış. Vatandaş oturacak ev bulamazken, bakanlıklar gökdelenlere milyonlar dökmüş” iddiasında bulundu. 

Bahçeli: Terörizme boyun eğme uzlaşma değildir Bahçeli: Terörizme boyun eğme uzlaşma değildir

MEMURLAR ÖĞRENCİ GİBİ BİRLEŞEREK EV TUTUYOR

Ülke genelinde kiraların yüzde 65 artığını söyleyen Kılıç, “İstanbul’da geçen yıldan bu yana kiralara yüzde 59, İzmir’de yüzde 89, Ankara’da ise yüzde 143 zam gerçekleşti. Memurların hayat standartları değişti. Memurlar iki üç kişi bir araya gelip öğrenciler gibi toplu ev tutuyorlar, kadın memurlar anne babalarının yaşadıkları yerlere tayin isteyerek, kent değiştirmek zorunda kalıyorlar. Memurların yaşadıkları barınma krizi karşısında bir de kazanılmış haklarını ellerinden almak barınma krizini daha da derinleştirir. İktidara sesleniyorum: Elinizi, işsizin, işçinin, emeklinin, emekçinin, kadınların, memurların ve yoksulların üzerinden çekin. Bir an önce memurlara kira desteğini gündeminize alın. Emekliler, emekçiler, işçiler ve memurların yaşadığı barınma krizini sona erdirmek için acil politikaları hayata geçirin” sözlerini kaydetti.

Editör: Oğuzhan Arslan