APS HABER / OĞUZHAN ARSLAN - Fiyat artışlarının sorumlusunun kesinlikle lokantacı esnafı olmadığını belirten Okyay, “Bugünkü ekonomik koşullarda bu tarz eylemler yerine hem işletmecileri hem de misafirlerimizi makul olmaya davet ediyorum” dedi. Enflasyon ve vergi yükünün lokantacı esnafını ezdiğini belirten Okyay, boykot  yerine tavan ve taban fiyat belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de yeni ATM uygulaması Türkiye'de yeni ATM uygulaması

Boykotu yanlış buluyorum

Pandemi sonrasında yorgun olan esnafın son 2 yıldır da temel gıda ürünlerinde durmayan bir zam furyası ile karşı karşıya kaldığına işaret eden Okyay, “Üstüne vergi yükü ve  özellikle satın aldığımız ürünleri yüzde 1 KDV ile alıp yüzde 10 KDV ile satmamız sonucunda lokantacı esnafı anormal zor şartlarda mesleğini icra ediyor.  Bu bağlamda yapılacak her hareket ve alınacak her karar bu koşulları göz önüne alınarak yapılmalıdır. Sonuç olarak bu boykotu doğru bulmuyorum” dedi.

Taban ve tavan fiyat belirlenmeli

Tarım ve hayvancılıkta yapılan yanlış üretim politikaları yüzünden bugünleri yaşadıklarına işaret eden Okyay, doğru politikalarla bu sorunların düzelebileceğini söyledi. Okyay, “Devletimiz üretime önem verip doğru vergi Politikaları belirlerse, esnafımız da bu süreç de biraz daha makul fiyatlandırma yaparsa bu dönemi anlatabiliriz. Bir diğer konuda fiyat tarifeleri. Mevcut tarifeler de azami fiyat belirtiliyor. Artık bu sistem değişmeli. İlgili Odalar her yemek için taban ve tavan fiyat belirlemeli. Böylelikle tüketici taban fiyatın altındaki ürünün sağlıksız, tavan fiyatın üstündeki ürünün de sakıncalı olduğunu görecektir. Devletimiz, ilgili Oda ve kurumlarımız, esnafımız ve halkımız ile bu zor günleri hep birlikte anlatacağımıza inancım tamdır” diye konuştu. 

Editör: Oğuzhan Arslan